Śmierć dziecka na zawsze zmienia życie rodziny. Po utracie tak bliskiej osoby powrót do normalnego funkcjonowania często jest wręcz niemożliwy. Żal, smutek i ogromny ból zmieniają podejście do życia, rodzicielstwa i światopogląd. Wpływają także na dzieci, urodzone już po stracie.
Transmisja międzypokoleniowa
Dzieci, które przyszły na świat po śmierci rodzeństwa, urodziły się w poniekąd w innej, zmienionej rodzinie. Niekiedy dziedziczą żal, smutek, ból i traumę rodziców, w procesie zwanym transmisją międzypokoleniową. Kiedy następuje transgeneracyjne przekazywanie żalu i traumy, dzieci przejmują część psychologicznych obciążeń swoich rodziców. Zmagają się z wieloma cierpieniami.
Transpokoleniowe przenoszenie traumy i żalu obserwowane jest u potomstwa osób, które przeżyły ludobójstwo np. dzieci ocalałe z Holokaustu. Badania wykazały, że dzieci osób, które przeżyły ludobójstwo, często głęboko utożsamiają się z doświadczeniem swoich rodziców, tak jakby same przez nie przeszły.
Transmisja międzypokoleniowa może odbywać się na wiele sposobów. Jeśli wyobrazimy sobie niemowlę, którego rodzice pogrążeni są w żałobie lub zmagają się z traumą, zrozumiemy, że jeszcze zanim nastąpi komunikacja werbalna, dziecko może „wchłonąć” smutek i ból rodzica. Uraz rodzica może być przenoszony na dziecko w taki sam sposób, jak niektóre choroby dziedziczne. Genetyczny kod pamięci rodzica może zostać przekazany dziecku poprzez procesy elektrochemiczne w mózgu. Strach, smutek i żałoba mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Dzieci, urodzone po trudnych przeżyciach w rodzinie, niekiedy są odbiorcami międzypokoleniowej traumy i straty. Żal, który towarzyszy rodzinie, może stać się centralną częścią ich tożsamości i przeżytych doświadczeń,
Skutki żałoby rodziców dla ich dzieci
Transgeneracyjne przekazywanie traumy i straty może być szkodliwe dla rozwoju i dobrostanu kolejnego pokolenia. „Dorastanie z przytłaczającymi odziedziczonymi wspomnieniami, bycie zdominowanym przez narracje poprzedzające narodziny, oznacza ryzyko, że nasze historie życiowe zostaną wyparte, a nawet ewakuowane przez naszych przodków. Wydarzenia te miały miejsce w przeszłości, ale ich skutki są kontynuowane w teraźniejszości” (Hirsch, 2012).
Źródło: Psychology Today
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!