fbpx
Przejdź do treści

Zwrot w in vitro. Posłowie Kukiz’15 nie poparli projektu zmian w ustawie

Pięciu posłów Ruchu Kukiz’15 podczas piątkowego głosowania w Sejmie podjęli decyzję o odrzuceniu projektu. Jeśli wycofają swoje podpisy pod wnioskiem, projekt trafi do kosza.

W piątek (23 września) Sejm większością głosów zdecydował, że kontrowersyjny projekt dotyczący zmian ustawie o in vitro trafi do dalszych prac w Komisji Zdrowia. Za odrzuceniem projektu głosowało 170 posłów, przeciw 252, wstrzymało się 14 posłów.

To, że podpisuję się pod projektem nie oznacza, że całkowicie ten projekt akceptuję. Sytuacja płodu w Polsce nie jest wyjaśniona. Jestem przeciwnikiem płodzenia w nieskończoność zygot, które są gdzieś tam przechowywane. Pani przyjdzie jak do sklepu i wybierze sobie Murzynka albo Chińczyka – tłumaczył Paweł Kukiz podczas piątkowego głosowania.

Pod projektem w zmian w ustawie in vitro podpisało się 19 posłów: Jan Klawiter (wnioskodawca), Paweł Kukiz, Wojciech Bakun, Elżbieta Borowska, Marek Biernacki, Paweł Grabowski, Jerzy Jachnik, Bartosz Jóźwiak, Norbert Kaczmarczyk, Andrzej Kobylarz, Stefan Romecki, Tomasz Rzymkowski, Jerzy Sanocki, Anna Maria Siarkowska, Paweł Skutecki, Paweł Szramka, Jacek Wilk, Robert Winnicki i Rafał Wójcikowski. Aż 16 z nich należy do ruchu Kukiz’15.

Pomimo wcześniejszego poparcia projektu, aż pięciu z wymienionych wyżej posłów Ruchu Kukiz’15 zagłosowało za jego odrzuceniem w pierwszym czytaniu. Decyzję zmienili: Paweł Kukiz, Paweł Grabowski, Norbert Kaczmarczyk, Andrzej Kobylarz i Stefan Romecki. 

Jeśli pięciu wspomnianych posłów wycofa swoje podpisy pod projektem przed końcem drugiego czytania, to zgodnie sejmowym regulaminem, zostanie on wycofany. Aby prace nad projektem były możliwe konieczne jest poparcie min. 15 posłów.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.