fbpx
Przejdź do treści

Związki w ogniu walki

Niezależnie od tego, czy leczenie niepłodności kończy się upragnionym dzieckiem, czy nie, jest to poważne wyzwanie dla związku, doświadczenie graniczne i wyczerpujące emocjonalnie.

Pacjentka jednej z klinik, podczas rozmów z psychologiem, wskazywała na trudne emocje, z którymi musiała sobie radzić, takie jak depresja i lęk. Inna podkreślała obsesyjny charakter leczenia, podporządkowywanie wszystkich życiowych czynności i planów leczeniu. Dla jeszcze innej szczególnie trudna była monotematyczność jej życia; wszystkie rozmowy z mężem w jakimś stopniu wiązały się z zabiegami, dietami i współżyciem według wskazań lekarza. Nieuchronnie w trakcie niestandardowych jednak starań o dziecko ujawniają się różnice między partnerami. Czasami okazuje się, że te różnice są nie do pogodzenia, ponieważ tam, gdzie dla jednej osoby znajduje się granica leczenia, dla drugiej jest to ledwie początek. Ale nie musi być tak dramatycznie. Istnieją dane sugerujące, że długie i skomplikowane starania o dziecko mogą scalać związki. Z czym więc zwykle się zmagamy?  

Poczucie winy

Wielu pacjentów czuje, że niepłodność, która dotknęła ich związek, jest ich winą. Wynika to z badań wskazujących jedną osobę jako główną „przyczynę” kłopotów, z osobowości lub też decyzji, które były podejmowane na przestrzeni życia. Wystarczy niewiele, by czuć, że zrobiło się coś, nie zadbało o siebie wystarczająco, albo żyło w taki sposób, który skutkuje niepłodnością.

Poczucie winy wiąże się również z patrzeniem na cierpienie współmałżonka, który choć zdrowy, nie może zostać rodzicem. Trudno wtedy pamiętać, że niepłodność zwykle wykracza poza jedną przyczynę, a stworzenie związku z kimś innym nie gwarantuje ciąży. Z łatwością zapominamy też o najważniejszym – że związek opiera się na znacznie bardziej złożonych fundamentach niż dziecko.

Wstyd

Niepłodność i jej leczenie wiąże się z koniecznością bycia otwartym w obszarze seksualności i intymności. Wiąże się również z koniecznością akceptacji osób spoza związku w procesie stawania się rodzicem. Można wreszcie być zawstydzonym, ponieważ przeżywa się trudności w osiągnięciu kroku rozwojowego, który  wydaje się być tak naturalny i prosty do osiągnięcia dla innych. Wstyd jest uczuciem wyjątkowo trudnym i pierwotnym. Każdy z nas ma pewien obraz samych siebie. Chcielibyśmy być silni, zdrowi, potentni, radzić sobie z trudnościami. Wyobrażamy też sobie, że najlepszym sposobem poradzenia sobie z trudnościami jest przełamanie ich. Szczególnie trudno może więc być mężczyznom. Zmagają się z myślą, że nie wszystko mogą naprawić, zmienić, nie potrafią znaleźć rozwiązania, a jednocześnie mają poczucie, że taka jest ich rola. Trudno bezsilność zaakceptować w sobie, znacznie łatwiej „wydelegować” ją na zewnątrz. Wtedy może się okazać, że to żona jest słaba, nieogarnięta, nieradząca sobie.

Kobietom jednak jest równie trudno, choćby z tego powodu, że zarówno w społecznym, jak i w indywidualnym przeżyciu rolą kobiety jest zostać matką. Kim więc jest kobieta, która ma z tym trudność? Te wątpliwości bolą.

Projekt – Dziecko

Kiedy obie stronę doświadczają indywidualnych trudności, siłą rzeczy cierpi również związek. Jednak ciągle jeszcze dominująca jest perspektywa, że z kłopotami radzić trzeba sobie samemu. Zamiast więc poszukać wsparcia czy to profesjonalnego, czy też poprzez otwarcie się na innych ludzi, para zamyka się w swoim nieszczęściu. Bardzo realnie zaczyna doświadczać izolacji, wykluczenia i poczucia nieadekwatności. Żeby poradzić sobie z niemożliwymi do wytrzymania emocjami, przechodzi na etap działania. Mniej lub bardziej świadomie wyznacza sobie cel – dziecko- i zaczyna się na nim skupiać. Małżonkowie przestają więc się kłócić, wzajemnych pretensji może być mniej, ale też niewiele ze sobą rozmawiają. Unikają rozmów o emocjach, jakby miały one jakoś uszkodzić związek.

Cierpi wreszcie życie seksualne, całkowicie niemal podporządkowane staraniom o dziecko. Trudno nie tylko o spontaniczność, ale również o intymność.

Na zakręcie  

Niektóre badania ujawniają zwiększone ryzyko poważnych kłopotów na skutek niepłodności, w tym również rozpadu związku. Ryzyko to wzrasta, jeśli pomimo starań, ciąża ostatecznie się nie pojawia. Nie musi tak jednak być. Warto pamiętać, że obie strony cierpią w typowy dla siebie sposób i zadbać tak o siebie samych, jak i o związek. Warto badać swoje wyobrażenia na temat funkcjonowania związku oraz radzenia sobie z trudnościami. Z jakiegoś powodu lubimy myśleć, że sami stajemy sobie na drodze do szczęścia. Że możemy wszystko, jeśli tylko odpowiednio się postaramy. Innym się przecież udaje, prawda? Tymczasem rzeczywistość bywa różna; wiele osób korzysta z różnego rodzaju wsparcia, również profesjonalnego. Zamknięcie się na taką możliwość, ale również odgrodzenie się od innych osób oraz wsparcia, jakie mogą zaoferować, często prowadzi do pogłębienia się trudności w małżeństwie. Niepłodność może doprowadzić do zakończenia związku, ale może też być momentem zwrotnym. Podczas starań o dziecko, bardzo łatwo zapomnieć o tym, co już się ma – siebie nawzajem.

————————————————————————-

Katarzyna Mirecka – studia psychologiczne ukończyła na Uniwersytecie Nottingham (Wielka Brytania). Jest członkiem Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego (BPS) oraz Polish Psychologists Association (PPA) w Wielkiej Brytanii.

Doświadczenie zawodowe zdobywała na stażach klinicznych w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, w Domu Samotnej Matki i Dziecka w Warszawie oraz w praktyce prywatnej.

Współpracuje z portalami parentingowymi i Stowarzyszeniem Nasz Bocian w zakresie pomocy psychologicznej dla osób doświadczających niepłodności.

Prowadzi terapię indywidualną i grupową osób dorosłych. Pracuje z osobami przeżywającymi kryzys, doświadczającymi depresji, lęku, trapią ich natrętne myśli, mają objawy somatyczne, których podłoże nie ma wyraźnego medycznego podłoża, mają trudności w relacjach z innymi, nie są zadowolone z jakości swoich związków, czują że ich potencjał jest zahamowany. Więcej informacji na stronie: www.psychoterapia-mj.pl

Katarzyna Mirecka

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.