fbpx
Przejdź do treści

Związek i niepłodność – jak podtrzymać relację?

Niepłodność może okazać się prawdziwym testem relacji i wstrząsnąć jej fundamentami. Para ma szansę wyjść z kryzysu o wiele silniejsza, choć po emocjonalnym rollercoasterze czasem zostają tylko zgliszcza. Badania wykazały jednak, że w większości przypadków doświadczenie niepłodności umacnia związek, ale nie znaczy to, że nie zmniejsza emocjonalnych zasobów, „opróżniając” relację z intymności. Cel – posiadanie dziecka przesłania wszystko inne i sprawia, że rodzinna przyszłość nie maluje się już w tak jasnych barwach.

Jak więc spełniając marzenie o potomstwie, nie stracić z oczu swojej drugiej połówki? Mamy dla was kilka propozycji

  • Praca zespołowa

Bez względu na to, kto identyfikowany jest jako „pacjent”, niepłodność zawsze jest problemem pary. Zatem walka o dziecko wymaga współpracy i wzięcia odpowiedzialności za leczenie. Nie ma tu miejsca na wygranego i przegranego, wytykanie palcem i obwinianie. 

  • Przerwa w realizacji planu

Skupiając się na problemie, jakim jest niepłodność, można odnieść wrażenie, że poświęca się 24 godziny na dobę, bez względu na rytm dnia, regularną pracę czy życie towarzyskie. Myśli zawsze krążą wokół jednego. Dlatego ważne jest, by świadomie wziąć sobie „wolne”, na chwilę przestać się zadręczać, odpocząć od niepłodności. Wakacje to czas zabawy, czas dla siebie i wspólne odkładanie energii, która przyda się po powrocie.

  • Seks „dla dziecka” i seks „dla przyjemności”

Niepłodność często obciąża relację seksualną partnerów, sprawiając, że to co kiedyś było zabawą, teraz jest nudnym zajęciem do odhaczenia. Para może wyznaczyć różne pokoje w swoim domu – jeden niech będzie od intymnej „pracy”, drugi –  od zmysłowej gry. W obu wypadkach warto przypomnieć sobie gorące początki związku i próbować je odtworzyć. 

  • Budowanie systemu wsparcia

Pojawia się często nieświadome oczekiwanie, że partner / partnerka będzie w stanie zadbać o wszystkie potrzeby emocjonalne drugiej strony. a to trudne i wyczerpujące zadanie w każdym związku. Dlatego trzeba szukać wsparcia nie tylko w partnerze, ale i na zewnątrz – mieć w ten sposób dwa światy, niezależne od siebie, ale bliskie, które wzmocnią związek. 

  • Identyfikacja stylów radzenia sobie ze stresem

Ważne jest, by poznać własne i partnera / partnerki sposoby na stres. Sprawdzenie, jak  każde reaguje w trudnych sytuacjach, pomaga zaakceptować wzajemne różnice i zmniejszyć konflikty. Inaczej bowiem nie znaczy: lepiej lub gorzej, po prostu nie tak samo.

  • Mówić o pozytywach

Często zaniedbujemy komunikację i nie mówimy o pozytywnych uczuciach względem ukochanej osoby, zatem ta słyszy jedynie o negatywach. Warto zatem wprowadzić ograniczenia czasowe i poświęcić tematowi np. 20 minut w godzinach wieczornych. W ten sposób nie rozciągnie się to na całą rozmowę, a druga strona będzie mogła poczuć się lepiej i z własnej zmienić to, co do tej pory na niej wymuszano. 

  • Zachować poczucie humoru

Bez względu na to, jak źle sprawy się mają, można i w takim stanie znaleźć coś humorystycznego, rozładowującego napięcie.Wspólny śmiech doskonale działa na relację. 

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Karolina Błaszkiewicz

dziennikarka. Związana z magazynem Chcemy Być Rodzicami i z natemat.pl