fbpx
Przejdź do treści

ZUS sprawdzi, czy dobrze wykorzystujesz zwolnienie lekarskie z powodu ciąży

ZUS sprawdzi, czy dobrze wykorzystujesz zwolnienie lekarskie z powodu ciąży
fot.123rf

Zwolnienie w końcowym etapie ciąży to powszechna praktyka i raczej nikogo nie dziwi, ani nie budzi sprzeciwu. Kobieta w ciąży na zwolnieniu lekarskim podlega takiej samej kontroli ze strony ZUS, jak każda inna osoba przebywająca na L4.

Kto podlega kontroli na L4? 

Kontroli ZUS-u w trakcie zwolnienia lekarskiego mogą się spodziewać przede wszystkim osoby, które:

  • często korzystają z krótkich zwolnień od różnych lekarzy
  • niedawno przebywały na zwolnieniu długoterminowym 
  • musiały zwrócić zasiłek z powodu podjęcia pracy – nieprawidłowego korzystania ze zwolnienia lekarskiego.
  • będą miały “szczęście” i zostaną wytypowane losowo do kontroli 

Powód zwolnienia – rodzaj schorzenia i specjalizacja lekarza wypisującego zwolnienie – nie ma większego znaczenia. Istotna jest natomiast informacja, czy osoba przebywająca na zwolnieniu może chodzić, czy powinna leżeć lub siedzieć w domu.

W przypadku wskazania do leżenia – powinnyśmy zostać w domu i nigdzie nie wychodzić – nawet na zakupy lub do apteki. Musi to za nas robić ktoś inny.

Gdy mamy wskazanie, że możemy chodzić,  spacer, zakupy czy wyjście do apteki są możliwe. Jeśli w czasie naszej nieobecności przyjdzie kontrola ZUS, dowiemy się o tym pisemnie. Zwykle proszą o pisemne wyjaśnienia, które muszą być dostarczone pod wskazany adres w konkretnym terminie.

L4 w ciąży – o czym pamiętać?

W ciąży zwolnienie chorobowe może trwać do 270 dni. Pierwsze 33 dni zwolnienia są opłacane przez pracodawcę w ramach wynagrodzenia chorobowego. Po upływie tego czasu zamienia się w zasiłek chorobowy, który wypłacany jest z Funduszu ubezpieczeń społecznych.

O czym dobrze jest pamiętać biorąc L4 w ciąży? 

  • sprawdź wszystkie dane, które wypisał lekarz. Wszelkie pomyłki będziesz musiała odkręcić sama, lepiej już na początku poprosić o korektę, niż później starać się to naprawić.
  • zwróć uwagę, czy na Twoim zwolnieniu wpisany jest właściwy kod. kodów jest kilka: A, B, C, D. Kod B oznacza, że po pierwsze, jesteś w ciąży, po drugie, że przysługuje Ci 100% wynagrodzenia.
  • masz 7 dni od daty wystawienia na dostarczenie zwolnienia płatnikowi (liczy się data stempla pocztowego). 
  • adres podany w zwolnieniu ma być faktycznym adresem, pod którym przebywasz w trakcie zwolnienia.
  • na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży nie można pracować, tak, jak na zwolnieniu z każdego innego powodu.
  • sprawdź, czy wskazania lekarskie są odpowiednio wpisane: 1 oznacza, że musisz leżeć, 2 oznacza, że możesz chodzić. 

Zdaniem Mamy Prawnik, ZUS kontroluje w szczególności te ciężarne, które mają własną działalność gospodarczą oraz te, co do których ZUS ma podejrzenie, że zatrudnienie jest pozorne. Prawniczka przytacza przypadki, w których zasiłek został obniżony, ponieważ ZUS zakwestionował wysokość zarobków. Kontrola formalna zwolnień ma na celu sprawdzenie, czy zwolnienie nie zostało sfałszowane oraz, czy zostało wydane zgodnie z przepisami w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich. Natomiast kontrola prawidłowości zasad ma na celu sprawdzenie, czy ciężarna nie pracuje zarobkowo lub nie chodzi, kiedy powinna leżeć. 

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Weronika Tylicka

dziennikarka, związana od początku z magazynem Chcemy Być Rodzicami