fbpx
Przejdź do treści

Co zrobić, żeby nie bolało? – enodmetrioza i seks

Endometrioza często sprawia, że seks staje się bolesny. Temat, choć rzadko poruszany, to bardzo ważny. Unikanie seksu rodzi problemy w związku, własne frustracje i wycofanie. Sprawdziliśmy, jakie Wy macie sposoby na bolesne stosunki.

1. Zmiana pozycji

Im dłużej seks sprawia nam ból, tym mniej entuzjastycznie do niego podchodzimy, tym mniej czerpiemy satysfakcji. Warto się nie poddawać i znaleźć dla siebie odpowiednią pozycję, czasem małe zmiany mogą pomóc. Nie ma tutaj złotego środka, próbuj.

2. Olejek z wiesiołka

Sprzedawany jest w kapsułkach. Sam wiesiołek jest źródłem kwasu gamma-linolenowego (GLA), który należy do nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3. W ludzkim organizmie GLA zamienia się prostaglandyny, należące do hormonów, a te działają przeciw zapalnie, łagodzą symptomy napięcia przedmiesiączkowego oraz poprawiają jakość i ilość płodnego śluzu szyjkowego.

3. Żele i lubrykanty

Chronią przed otarciami, pielęgnują miejsca intymne i zwiększają komfort seksu. Oczywiście to doraźne rozwiązanie, ale całkiem skuteczne. Na rynku odstępna jest cała gama żelów: zapachowe, bezzapachowe, nawilżające, przezroczyste, a nawet smakowe.

4. Żeń-szeń

Warto sięgnąć w zasadzie po wszystkie preparaty, które zawierają zeń-szeń. Zwiększa witalność, dodaje energii, wykazuje również właściwości korzystnie wpływające na potencję i płodność.

5. Tabletki

W sprzedaży dostępnych jest wiele pigułek, które pomagają zwiększyć libido i poprawiających sprawność seksualną, np. Asequrella. Są też tabletki doraźne, które silnie stymulują i pomagają osiągać orgazm, np. Avenea Essence. Zażywanie tabletek warto wcześniej skonsultować z lekarzem, zwłaszcza jeśli jesteśmy w trakcie leczenia endometriozy.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.