fbpx
Przejdź do treści

Żółtaczka u noworodka. Ile trwa i czy należy ją leczyć?

żółtaczka u noworodka
Fizjologiczna żółtaczka u noworodków może pojawić się w pierwszym tygodniu życia – fot. 123rf

Kiedy u noworodka pojawia się żółtaczka, wielu rodziców ogarnia strach. Czym jest fizjologiczna żółtaczka u dziecka, czy wymaga leczenia i po jakim czasie ustępuje?

Żółtaczka to objaw polegający na zażółceniu skóry, błon śluzowych i białkówki oczu na skutek nagromadzenia się bilirubiny (pomarańczowoczerwonego barwnika żółciowego) w surowicy krwi i tkankach organizmu.

Żółtaczka u noworodka – powód do strachu?

Fizjologiczna żółtaczka u noworodka może pojawić się w pierwszym tygodniu życia – od 2 lub 3 doby po urodzeniu – i zanika ok. 10 dnia życia. U wcześniaków może nastąpić nieco później i trwać dłużej – do 14 dnia życia.

Warto zaznaczyć, że żółtaczka u noworodków nie jest chorobą, a normalnym objawem fizjologicznym. Występuje u ok. 90% wcześniaków i 60-70% maluchów urodzonych w terminie.

Żółtaczka fizjologiczna u noworodków jest wynikiem nagromadzenia się dużej ilości bilirubiny, czyli pomarańczowo-czerwonego barwnika żółciowego będącego efektem rozpadu hemoglobiny. Jeżeli stężenie bilirubiny we krwi wzrasta, pojawia się żółtaczka. Dzieje się tak dlatego, że tuż po urodzeniu niedojrzała wątroba dziecka nie jest w stanie wychwycić i wydalić dużej ilości bilirubiny.

Żółtaczka fizjologiczna u noworodków nie wymaga leczenia i ustępuje samoistnie.

Niefizjologiczne przyczyny żółtaczki u noworodków

Bywa, że za pojawienie się żółtaczki u noworodków odpowiedzialne są inne czynniki. Wśród nich wymienia się choroby wątroby, zakażenia, konflikt serologiczny, zarośnięcie dróg żółciowych.

Z kolei najczęstszą przyczyną przedłużającej się żółtaczki u dzieci karmionych piersią jest pokarm kobiecy. W tej sytuacji za rozwój żółtaczki odpowiadają substancje zawarte w mleku, które hamują wychwyt bilirubiny z krwi dziecka oraz jej wydalanie. Dlaczego tak się dzieje?

Powodów może być wiele. Wśród najczęstszych czynników wpływających na rozwój żółtaczki związanej z karmieniem piersią wymienia się:

  • opóźnione pierwsze karmienie i niedostateczną podaż pokarmu
  • opóźnione oddanie smółki
  • zaburzenia przemiany bilirubiny w wątrobie związane z obecnością w mleku kobiecym czynników utrudniających glukuronizację
  • zmiany metabolizmu kwasów żółciowych
  • inne

Żółtaczka związana z karmieniem piersią zazwyczaj pojawia się nie wcześniej niż w 2. dobie życia w przypadku postaci wczesnej i nie wcześniej niż w 4. dobie życia w przypadku postaci później u zdrowego noworodka karmionego piersią.

Dodatkowe badania są wymagane w sytuacjach, gdy żółtaczka pojawiła się już w 1. dobie życia i utrzymuje się ponad 10-14 dni.

Ponadto testy powinno się wykonać, gdy stężenie bilirubiny przekracza górną granicę normy dla wieku dziecka (10 mg/dl w badaniu przeskórnym bilirubinometrem lub 15 mg/dl w badaniu krwi) i żółtaczce towarzyszą szarobiałe stolce oraz ciemny mocz.

Źródło: mp.pl, https://gastroenterologia-praktyczna.pl/, apteline.pl, parenting.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.