fbpx
Przejdź do treści

Żniwo endometriozy

Endometrioza przede wszystkim boli. Pogarsza komfort życia, zabiera radość i często jest przyczyną niepłodności.

Endometrioza jest przewlekłą chorobą, w której tkanka przypominająca błonę śluzową macicy zagnieżdża się poza nią i podobnie jak właściwa błona śluzowa reaguje na cykliczne zmiany stężenia hormonów płciowych. W konsekwencji powstają zrosty i… potężny ból.

Jest chorobą nieuleczalną.

Powinna być traktowana jako choroba przewlekła, która wymaga planu leczenia na całe życie, przy czym celem jest maksymalne wykorzystanie farmakoterapii i unikanie powtarzających się zabiegów operacyjnych.

Przyczyny

Skąd się bierze endometrioza? Tego wciąż nie wiemy. Jest kilka teorii, ale żadna nie ma solidnych podwalin naukowych. Najczęściej mówi się, że winą jest „wsteczna miesiączka”, czyli przepływ krwi miesiączkowej przez jajowody, która następnie „opływa” narządy miednicy. W efekcie komórki zawarte w niej zagnieżdżają się na tych narządach i wzrastają. Coraz częściej mówi się o genetycznych uwarunkowaniach endometriozy.

Objawy

1. Ból

Zaniepokoić powinien nas przede wszystkim ból. Wiele kobiet nie może normalnie funkcjonować na krótko przed i w czasie miesiączki. Nie pomagają im wtedy żadne dostępne środki przeciwbólowe. Jednak często nie kończy się na kilku dniach cierpienia… Czasem dolegliwości bólowe podbrzusza pojawiają się niezależnie od fazy cyklu miesiączkowego.

2. Obfita miesiączka

Nie boli, ale istotnie wpływa na komfort codziennego funkcjonowania. Bywa, że kobieta musi zmieniać tampon czy podpaskę nawet co pół godziny.

3. Powiększenie się guzka w bliźnie po cesarskim cięciu lub nacięciu krocza

Dotyczy to jedynie kobiet, które urodziły już dziecko. Guzek po nacięciu lub „cesarce” w okresie przedmiesiączkowym zwykle rośnie i zaczyna boleć, to powinno wzbudzić nasze podejrzenia.

Weronika Tylicka

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.