fbpx
Przejdź do treści

Znamy kolejne szczegóły zmian w sprawie in vitro!

Radykalne zmiany w in vitro

– Jestem optymistą – zapewnia Jan Klawiter odnośnie piątkowego głosowania nad nowelizacją ustawy o in vitro.

Zdaniem posła Klawitera, wnioskodawcy projektu ustawy o in vitro, za zmianą prawa będzie głosowała znaczna część posłów – z Ruchu Kukiz, PSL, a nawet PO. Klawiter zdaje się nie dostrzegać nastrojów w społeczeństwie, wie, że ustawa „nie spotka się entuzjastycznym przyjęciem, ale na pewno duża część Polaków go zrozumie” – zapewnia poseł.

Celem projektu jest obrona życia małego człowieka od momentu poczęcia – twierdzi Jan Klawiter.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu nie odbyło się czytanie żadnego z trzech kontrowersyjnych projektów ustaw. Pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o in vitro zaplanowane jest na jutro, późnym wieczorem. Zaś głosowanie dopiero w piątek.

Trudno przewidzieć wynik głosowania. – Ciężko mi powiedzieć, nie znam stanowiska Prawa i Sprawiedliwości – tłumaczy poseł Michał Stasiński (Nowoczesna)  Politycy są podzieleni. – Z pewnością mogę powiedzieć, że cały klub Nowoczesnej będzie głosował za odrzuceniem tej ustawy w pierwszym czytaniu – dodaje. Zdaniem Stasińskiego nowelizacja ustawy jest „antyrodzicielska, antyludzka, antycywilizacyjna i antymedyczna”.

Projekt poprała część posłów Ruchu Kukiz. Sam przewodniczący póki co nie zdradza, jak zagłosuje. – In vitro tak, pod warunkiem, że jest to jeden zarodek, a innych się nie mrozi i pod warunkiem, że nie jest finansowane z pieniędzy publicznych, a jeżeli już ma być finansowany to, proszę bardzo, twórzcie fundacje – tłumaczy Paweł Kukiz, a swoje stanowisko tłumaczy wiarą chrześcijańską – w momencie połączenia plemnika z jajem powstaje życie. I koniec, nikt tego stanowiska nie zmieni – mówi.

Dla mnie zamrażanie zarodków, a w przyszłości, albo ich mordowanie, albo, po dwustu latach ich rozmrażanie to jest zbrodnia – stanowczo tłumaczy Kukiz. – Nie rozumiem dlaczego jedno życie ma być szczególnie pielęgnowane, a drugie wyrzucone do kosza – dodaje.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.