fbpx
Przejdź do treści

Znamy kolejne szczegóły warszawskiego in vitro

In vitro ICSi - zbliżenie /Ilustracja do tekstu: Granty na badania nad płodnością

Warszawskie in vitro to już nie pieśń przyszłości, to teraźniejszość. Program stołecznych ma ruszyć już za kilka miesięcy.

Warszawa ma okazje do świętowania – refundacja in vitro w największym polskim mieście niebawem będzie dla niepłodnych par. Nie znamy jeszcze szczegółów, bo warszawska Platforma Obywtelska nie ujawniła treści projektu. Dostęp do niego będzie można uzyskać, kiedy stanie się informacją publiczną, a więc gdy radni wyślą projekt do AOTMiT i w świetle prawa stanie się on załącznikiem urzędowego pisma. Najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu poznamy treść dokumentu. Aby dowiedzieć się więcej na temat realnej pomocy niepłodnym parom porozmawialiśmy z Mateuszem Olechowskim z zarządu okręgu warszawskiego partii Razem.

Dlaczego warszawska władza w końcu się ugięła?

Mateusz Olechowski (RAZEM): Nie mamy złudzeń – to sposób na ratowanie wizerunku po aferze reprywatyzacyjnej i niskich wynikach w sondażach. Mimo to cieszymy się, że PO w końcu się ugięła – szkoda tylko, że niepłodne pary musiały tak długo czekać. Przez ostatnie miesiące politycy PO przekonali się także, że nie odpuścimy leżącego w szufladzie projektu obywatelskiego podpisanego przez 18 tysięcy mieszkańców i mieszkanek miasta. To pokazuje, że nie można się poddawać – presja może przynieść efekty.

Czy zmienilibyście coś w nim?

Wciąż czekamy na ujawnienie pełnej treści projektu. Doniesienia medialne wskazują na to, że niestety będzie to program okrojony. Zamiast postulowanej przez nas kwoty refundacji w wysokości 7 tysięcy złotych mamy zapowiedź 5 tysięcy. Z programu nie będą mogły skorzystać kobiety poniżej 25 i powyżej 40 roku życia. Kluczowe pytanie, na które nie znamy odpowiedzi to jakie środki zostaną przeznaczone na program co przekłada się bezpośrednio na liczbę par, która będzie mogła z niego skorzystać. Nie wiemy też czy będzie można w jego ramach skorzystać z dawstwa gamet oraz „adopcji” zarodka, co jest bardzo ważnym elementem kompleksowego wsparcia osób niepłodnych.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.