fbpx
Przejdź do treści

Zły sen młodej matki może nawet “zabrać” siedem lat życia!

melatonina suplementacja sen ciąża w ciąży podczas zaburzenia snu Zdrowy sen melatonina tryptofan

Zbyt mało snu w ciągu pierwszych sześciu miesięcy po urodzeniu może dodać 3 do 7 lat do „biologicznego wieku” kobiet – donoszą naukowcy z UCLA.  

Kiedy świeżo upieczone matki skarżą się, że wszystkie nieprzespane noce opiekujące się noworodkami odbierają im lata życia, po prostu mają rację. Potwierdzają to badania UCLA opublikowane tego lata w czasopiśmie Sleep Health. Naukowcy przebadali 33 matki w czasie ciąży i w pierwszym roku życia ich dzieci. Analizowali DNA kobiet z próbek krwi, aby określić ich „wiek biologiczny”, który może różnić się od wieku chronologicznego. Odkryli, że rok po porodzie, biologiczny wiek matek, które spały mniej niż siedem godzin na dobę po szóstym miesiącu, był o trzy do siedmiu lat starszy niż tych, które przesypiały siedem godzin lub więcej.  

Sen to podstawa 

Matki, które spały mniej niż siedem godzin, miały również krótsze telomery w białych krwinkach. Te małe kawałki DNA na końcach chromosomów działają jak nasadki ochronne – jak plastikowe końcówki na końcach sznurowadeł.  

Skrócone telomery powiązano z wyższym ryzykiem zachorowania na raka, choroby sercowo-naczyniowe i inne oraz wcześniejszą śmierć.  

„Wczesne miesiące pozbawienia snu po porodzie mogą mieć trwały wpływ na zdrowie fizyczne” – mówi autorka badania, Judith Carroll, George F. Solomon, profesor psychobiologii z UCLA. – iZ wielu badań wiemy, że spanie mniej niż siedem godzin na dobę jest szkodliwe dla zdrowia i zwiększa ryzyko chorób związanych z wiekiem. Odkryliśmy również, że z każdą godziną dodatkowego snu biologiczny wiek matki był młodszy. Zaspokojenie potrzeb związanych ze snem pomoże tobie i twojemu dziecku na dłuższą metę” – dodaje.  

Badacze dodają, że chociaż przyspieszone biologiczne starzenie się związane z utratą snu może zwiększać ryzyko dla zdrowia kobiet, nie powoduje to automatycznie szkód w ich ciele. „Nie wiemy, czy te efekty są długotrwałe” – piszą naukowcy.  Pamiętajmy jednak, że im wyższy wiek biologiczny lub epigenetyczny danej osoby, tym większe ryzyko choroby i wcześniejszej śmierci. Badana kohorta – obejmująca kobiety w wieku od 23 do 45 lat sześć miesięcy po porodzie – nie jest dużą reprezentatywną próbą kobiet jak twierdzą autorzy, i potrzeba więcej badań, aby lepiej zrozumieć długoterminowy wpływ utrata snu u młodych matek.  

Źródłohttps://www.sciencedaily.com/

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.