fbpx
Przejdź do treści

Jak poprawić parametry nasienia?

Obecnie szacuje się, że około 16 proc. par starających się o dziecko ma problemy z zajściem w ciążę. Połowa przypadków niepłodności, czyli około 8 proc. dotyczy mężczyzn. O tym, w jaki sposób sprawdza się parametry nasienia oraz jak można poprawić jego jakość opowiada prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk.

Jak można sprawdzić jakość swojego nasienia?

Sama obserwacja nasienia nie wystarczy do pełnej diagnozy, jednak możemy w ten sposób dostrzec niepokojące symptomy i zdecydować się na wizytę u lekarza.

Prawidłowe nasienie powinno być mleczno-opalizujące. Jeśli jest przejrzyste, oznacza to, że prawdopodobnie nie ma w tym nasieniu plemników. 

Jak można samodzielnie zadbać o poprawę parametrów nasienia?

Odpowiedź może zabrzmieć nieco banalnie, ale sprawdza się u większej części męskiej populacji. Na poprawę parametrów nasienia zaleca się zdrowy tryb życia.

Umiarkowane uprawianie sportu, to znaczy w wymiarze 6 – 10 godzin wysiłku fizycznego tygodniowo. 

Umiarkowane spożycie alkoholu, czyli w przypadku mężczyzn do 30ml spirytusu dziennie, w jakiejkolwiek postaci.

Czy warto stosować suplementy?

Działanie suplementacji u mężczyzn jest trudne do określenia. Suplementów na poprawę nasienia jest na rynku bardzo dużo, mężczyźni często sięgają po nie “na oślep”, nie wiedząc jakie są przyczyny braku ciąży u partnerki, czy ich problemów z płodnością. 

Czy jakość nasienia jest stała, czy się zmienia?

W badaniach, które przeprowadzono na grupie zdrowych mężczyzn, którym badano nasienie co tydzień przez rok wykazano, że zdrowi mężczyźni mają w swoim życiu okresy, kiedy ich parametry nasienia są zdecydowanie poniżej normy oraz okresy, kiedy te parametry są zdecydowanie lepsze, niż ich przeciętne parametry.

Dlatego też porównywanie wyników badań nasienia przed stosowaniem suplementów i po ich stosowaniu niekoniecznie ma sens, ponieważ nie wiemy, czy poprawa nastąpiła pod wpływem suplementów diety, czy trafił się akurat ten lepszy okres. 

Co jeszcze ma wpływ na męską płodność?

Przede wszystkim zbilansowana dieta oraz prawidłowa masa ciała. Dlatego też zaleca się utrzymanie BMI w zakresie 20-25. Mężczyźni bardzo szczupli i mężczyźni otyli mają zdecydowanie gorsze wyniki badań nasienia. 

W przypadku dużej otyłości dochodzi ryzyko nadmiernej fragmentacji materiału genetycznego plemników, co upośledza ich funkcję zapładniającą.

Na jakość nasienia wpływają także używki. Palenie papierosów i zażywanie narkotyków upośledza męską płodność –  mogą uszkodzić materiał genetyczny oraz zaburzyć ruchliwość plemników. 

Zagrożeniem dla płodności męskiej są także anaboliki, które często są zażywane przez mężczyzn uprawiających znaczną ilość sportu. To obecnie dość częsta przyczyna męskiej niepłodności. Należy pamiętać, że takie zaburzenie spermatogenezy może być nieodwracalne. 

Skąd się biorą zaburzenia erekcji? 

Zaburzenia erekcji są częstym objawem chorób ogólnoustrojowych. U mężczyzn starszych w przypadku ich wystąpienia, wskazana jest konsultacja z lekarzem rodzinnym.

U młodszych mężczyzn, zaburzenia erekcji są najczęściej spowodowane zażywaniem anabolików. Zaburzają one produkcję testosteronu, więc siłą rzeczy mają również wpływ na erekcję. U osób stosujących anaboliki nie zadziała żaden lek z grupy Viagry. 


Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.