fbpx
Przejdź do treści

Zindywidualizowane wzmocnienie pokarmu stwarza możliwość optymalizacji wzrostu i rozwoju wcześniaków

Indywidualnie dobrana suplementacja podnosi wartość pokarmu naturalnego w przypadku przedwcześnie urodzonych dzieci.

U tych niemowląt występują deficyty wzrastania i rozwoju, które w innej sytuacji zostałyby wyrównane pod koniec ciąży. Uważa się, że mleko matki jest najlepszym pokarmem dla wcześniaków – pomimo, że jego docelowy skład jest dostosowany do potrzeb dziecka donoszonego. Badania wykazują, że indywidualnie dobrane i dopasowane wzmacnianie pokarmu naturalnego umożliwia zaspokojenie wszystkich potrzeb żywieniowych wcześniaków i zapewnia jak najlepszy rozwój na wczesnym etapie życia.

Pokarm dla wcześniaków

Wcześniaki wykazują znacznie większe tempo wzrastania niż noworodki donoszone, dlatego też ich potrzeby żywieniowe są również zwiększone. Mleko matki wcześniaka jest niezastąpione pod względem składników aktywnych i proaktywnych. Jednakże badania wykazują, że nie zawsze całkowicie zaspokaja ono potrzeby żywieniowe intensywnie rozwijającego się dziecka.

Suplementację pokarmu naturalnego stosuje się od wielu lat, ale uzyskanie właściwych proporcji wymaga zachowania dużej ostrożności. Z jednej strony matka dziecka musi mieć poczucie, że jej pokarm jest dostatecznie dobry dla jej dziecka. Z drugiej jednak badania dowodzą, że skład pokarmu naturalnego różnych matek jest odmienny, w związku z czym u wcześniaków mogą występować niedobory pokarmowe. Należy uwzględniać te różnice, by zoptymalizować korzyści zdrowotne dla dziecka.

Preparaty

Dostępne na rynku preparaty suplementacyjne są jednak skomponowane przy założeniu standardowego składu pokarmu naturalnego. W efekcie znaczny odsetek wcześniaków może nie otrzymywać odpowiedniego pokarmu, co z kolei może prowadzić do opóźnień rozwojowych w wieku niemowlęcym o skutkach porównywalnych do skutków opóźnień spowodowanych niewydolnością łożyska. Problem jest więc bardzo poważny:jedynie 75 proc. dzieci urodzonych przedwcześnie karmionych standardowo wzmocnionym pokarmem kobiecym otrzymuje dostateczną ilość składników odżywczych przy czym w przypadku u 58 proc. dzieci urodzonych przedwcześnie występują ograniczenia wzrostu w okresie ponoworodkowym

Najnowsze badania dowodzą skuteczności suplementacji pod warunkiem jej dopasowania do indywidualnych potrzeb. Stwarza to możliwość zrewolucjonizowania opieki nad wcześniakami, optymalizacji wzrastania dzieci i ich rozwoju poprzez dostosowanie diety do ich zapotrzebowania.

Badanie

W metodzie tej wykorzystuje się precyzyjne i szybkie badania składu pokarmu kobiecego z uwzględnieniem wszystkich trzech grup składników odżywczych (węglowodanów, białek i tłuszczy), a nie jedynie białek. Pomimo, że takie podejście może początkowo zwiększyć nakłady pracy na Oddziałach Intensywnej Terapii Noworodka, efekty badania próbek pokarmu dwa razy w tygodniu powinny przewyższyć nakłady i prowadzić do zdecydowanej poprawy zdrowia wcześniaków.

Źródło: informacja prasowa Medela

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.