fbpx
Przejdź do treści

Zielone upławy – co oznaczają?

zielone upławy
FotIurii/ 123RF Zdjęcie Seryjne

Nieprawidłowa wydzielina z pochwy to jedna z powszechniejszych intymnych dolegliwości kobiet. Zielone upławy, choć nie są częstą przypadłością, okazują się powodem do niepokoju. O czym mogą świadczyć, jak wygląda diagnoza i jak przebiega leczenie ewentualnych stanów chorobowych?

Prawidłowa wydzielina

Przezroczysta lub biała, bezwonna wydzielina z pochwy uznawana jest za prawidłową. W trakcie całego cyklu menstruacyjnego, trwającego najczęściej 28-32 dni, wydzielina zmienia swój wygląd, a w szczególności konsystencję. To właśnie dzięki obserwacji śluzu kobieta z dużym prawdopodobieństwem jest w stanie określić m.in. okres okołoowulacyjny, a tym samym dni płodne.

Zielone upławy – co oznaczają?

Problem pojawia się w momencie, gdy prawidłowa wydzielina zmienia swój kolor, zapach i konsystencję. Zielone upławy to sygnał ostrzegawczy dla każdej kobiety. W większości przypadków oznaczają zakażenie bakteryjne lub grzybicze pochwy oraz narządów rodnych. Często infekcji towarzyszy pieczenie, swędzenie i zaczerwienienie warg sromowych. Może pojawić się również ból podczas oddawania moczu czy w trakcie stosunku. Co więcej, zielone upławy może powodować nadżerka, mogą one wskazywać na zanikowe zapalenie pochwy, a także zakażenie rzęsistkiem pochwowym (pierwotniak), który wywołuje chorobę o nazwie rzęsistkowica (zwykle przenosi się drogą płciową).

Zielone upławy – diagnoza

W przypadku zaobserwowania zielonych upławów, powinno się zasięgnąć konsultacji ginekologa, który zidentyfikuje przyczynę i rozpocznie leczenie. Specjalista w pierwszej kolejności najprawdopodobniej przeprowadzi z pacjentką wywiad, a następnie badanie ginekologiczne. Może zlecić również dodatkowe badania laboratoryjne.  

Ponadto w aptece dostępne są testy domowego użytku, służące do wykrywania infekcji intymnych, które opierają się na analizie pH pochwy – u zdrowej kobiety wynosi ono około 4,5. Zmiana odczynu może zostać zaburzona w przypadku infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Należy pamiętać, że jeden nieprawidłowy wynik niczego nie przesądza, bowiem na wartość pH wpływa wiele czynników, np. ciąża.

Zielone upławy – leczenie

Leczenie zielonych upławów uzależnione jest od czynnika, który je wywołuje. W zależności od diagnozy lekarz może zalecić przyjmowanie antybiotyków (jeśli infekcja powstała na tle bakteryjnym), leków przeciwgrzybiczych lub leków przeciwpierwotniakowych. W niektórych przypadkach leczeniu może zostać poddany także partner kobiety.

Profilaktyka

Niezwykle istotna jest profilaktyka, dzięki której możemy zapobiec nawrotom nieprawidłowych upławów świadczących o infekcji. Pomocne okazują się preparaty probiotyczne – w formie dopochwowej lub doustnej, zawierające szczepy pożytecznych bakterii. Kolonizując drogi rodne kobiety, zapobiegają rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów. Kluczowa w tym przypadku jest również odpowiednia higiena intymna, przy czym w trakcie dbania o nią, należy unikać perfumowanych środków myjących, podpasek i wkładek. Warto unikać także noszenia obcisłej bielizny wykonanej ze sztucznych materiałów.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.