fbpx
Przejdź do treści

Zespół policystycznych jajników – fakty i mity

PCOS
fot. 123rf.com

Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest schorzeniem wieloaspektowym, charakteryzującym się przewlekłą anowulacją (cykl bezowulacyjny) i nadmierną aktywnością jajników. Co ważne, jest to przeciwieństwem innych przyczyn anowulacji, które wiążą się z uśpieniem jajników lub pierwotną ich niewydolnością.

Wiele kobiet poszukuje informacji na temat PCOS, często trafiając przy tym na fora internetowe, gdzie powielane są mity na temat tego schorzenia. Poprosiliśmy doktora Artura Polaka, dyrektora Kliniki Leczenia Niepłodności Polmedis, specjalistę ginekologa-położnika z ponad 20-letnim doświadczeniem, o rozprawienie się z owymi mitami i opowiedzenie, jakie są fakty dotyczące tej choroby.

Mity:

  • Zespół policystycznych jajników nie może być leczony

W zależności od objawów, których doświadcza kobieta, leczenie PCOS może obejmować modyfikację stylu życia, redukcję wagi i leczenie hormonalne.

Szacuje się, że do 20% kobiet w wieku rozrodczym jest dotkniętych PCOS. Jest to najczęstsze zaburzenie endokrynologiczne u kobiet, wykazujące kilka możliwych kombinacji oznak i objawów oraz szereg fenotypów, które mogą obejmować zmiany w układzie rozrodczym, endokrynnym i metabolicznym.

  • Kobiety z zespołem policystycznych jajników nie mogą zajść w ciążę

Chociaż kobiety z PCOS mogą mieć trudności z zajściem w ciążę, jeżeli w wyniku leczenia dochodzi do cykli owulacyjnych (co jednak nie zawsze osiąga się szybko i łatwo), szansa na ciążę wynosi ok. 60%.

  • Kobiety z zespołem policystycznych jajników mają nadwagę, ponieważ stosują złą dietę

Dowody sugerują, że kobiety z PCOS mogą przybierać na wadze łatwiej niż inne kobiety, a także mają większe trudności z utratą wagi.

Fakty:

  • W przypadku PCOS nie występują regularne cykle owulacyjne.
  • Kobiety z PCOS są narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia stłuszczeniowej choroby wątroby.
  • Kobiety z PCOS są narażone na zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę.
  • Zespół policystycznych jajników jest związany z niepłodnością.

Najczęściej kobiety z PCOS mają problemy z poczęciem, ponieważ nie mogą co miesiąc owulować (wypuszczać dojrzałego jajeczka). Niemniej jednak, niektóre kobiety z PCOS mogą zajść w ciążę naturalnie. W przypadku kobiet z nadwagą, nawet niewielka utrata kilogramów (5-10% ogólnej masy ciała) może pomóc w rozpoczęciu samodzielnej owulacji.

Więcej o PCOS i sposobie leczenia na stronie Kliniki Polmedis.

Żródło: materiały prasowe Kliniki Polmedis

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

materiał prasowy

Materiały prasowe to teksty przesyłane przez podmioty zewnętrzne do publikacji w różnych mediach, informują o wydarzeniach, osiągnięciach, bywają zaproszeniami na spotkania.