fbpx
Przejdź do treści

Zegar tyka dla obojga

Zegar tyka dla obojga – fot. fotolia

Czas nas zmienia, nabieramy doświadczenia, zaczynamy liczyć zmarszczki. Niestety, upływ lat dotyczy także komórek jajowych i, co zaskakujące, plemników.

Komórki jajowe wraz z wiekiem ulegają takim zmianom, że zajście w ciążę i urodzenie dziecka staje się niemal niemożliwe. Z drugiej strony wydawać by się mogło, że mężczyźni mogą zostać ojcami w każdym wieku, nawet u schyłku swojego życia.

Nie jest to jednak takie oczywiste. Po pierwsze, płodność kobiet zależy od jakości, a nie od ilości komórek jajowych. Mężczyźni również posiadają zegar biologiczny, z którym muszą się zmagać. Mimo że nie zagraża on płodności mężczyzn w takim stopniu jak w przypadku kobiet, warto wziąć to pod uwagę, gdy staracie się o dziecko. Oczywiście każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie, ponieważ jest wiele czynników, które wpływają na płodność, ale co dekadę w komórkach jajowych i spermie zachodzą istotne zmiany.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.
Autor

Dominika Lewińska

Studentka filologii angielskiej o specjalizacji tłumaczeniowej na Uniwersytecie SWPS