fbpx
Przejdź do treści

Zdrowy styl życia a geny i cukrzyca ciążowa

cukrzyca ciążowa badania styl życia zmiany zmiana profilaktyka ciąża
Cukrzyca stanowi duże zagrożenie dla samej matki, jak i dla płodu – fot. Canva

Naukowcy z Finlandii opracowali punktację ryzyka genetycznego w celu zidentyfikowania osób narażonych na cukrzycę ciążową i poporodową. Wyniki potwierdzają istotny wpływ zdrowego trybu życia.

Cukrzyca ciążowa jest najczęstszym wyzwaniem zdrowotnym w czasie ciąży. Obecnie szacuje się, że może występować u 5-12% ciężarnych w Polsce. Choroba ma istotny wpływ na zdrowie matki i dziecka, zarówno w czasie ciąży, jak i po porodzie. W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Helsinkach zbadano wpływ zmiany stylu życia na zapobieganie cukrzycy ciążowej u kobiet z wysokim ryzykiem rozwoju cukrzycy ciążowej.

Ćwiczenia i dieta przeciwko cukrzycy ciążowej

W fińskim badaniu profilaktyki cukrzycy ciążowej (RADIEL) uczestniczki otrzymywały zalecenia intensywnych ćwiczeń fizycznych i porady dietetyczne w czasie ciąży i przez pierwszy rok po porodzie. W tym badaniu poligeniczny wskaźnik ryzyka (PRS) opisujący genetyczne ryzyko cukrzycy został obliczony przy użyciu wariantów genów, o których wiadomo, że zwiększają ryzyko cukrzycy typu 2. Skala ryzyka choroby została przez naukowców powiązana z podwyższonym poziomem glukozy w połowie i ciąży oraz rok po porodzie.

Cukrzyca ciążowa, a także stan przedcukrzycowy i cukrzyca rok po porodzie były również częstsze wśród osób z wyższymi wynikami. Na podstawie naszych badań wiemy, że zintensyfikowane interwencje związane ze stylem życia przyniosły korzyści kobietom o najwyższym genetycznym ryzyku rozwoju cukrzycy typu 2.


– wyjaśnia mówi Emilia Huvinen, specjalista położnictwa i ginekologii z Uniwersytetu w Helsinkach.


Warto ocenić ryzyko cukrzycy ciążowej

Zdaniem naukowców, ocena ryzyka genetycznego umożliwiłaby identyfikację najbardziej zagrożonych matek w ciąży, a także wykorzystanie przez te osoby najskuteczniejszych środków zapobiegawczych. Miałoby to ogromne znaczenie zarówno ze względu na ograniczone zasoby społeczne, jak i zdrowie tych matek i ich dzieci.


Jednocześnie ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że w przypadku cukrzycy nasze podłoże genetyczne nie determinuje naszej przyszłości. Przy pomocy zdrowego stylu życia można odwrócić skutki wysokiego genetycznego ryzyka cukrzycy.


– podsumowuje wyniki badań Emilia Huvinen.

Autor: pc

Źródło: Science Daily | Statystyki w Polsce

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.