Zgodnie z definicją o niepłodności mówimy wówczas, gdy parze, mimo regularnego współżycia przez rok, nie udaje się zajść w ciążę. Niepłodność w takim samym stopniu dotyczy kobiet jak i mężczyzn. Podstawą diagnostyki niepłodności wśród panów jest szczegółowy wywiad medyczny, badanie przesiewowe oraz badanie jakości nasienia.
Niepłodność mężczyzn
Jeszcze do nie tak dawna sądzono, że niepłodność to problem, który dotyczy głównie kobiet. Obecnie, na podstawie przeprowadzonych badań medycznych, wiadomo że niepłodność w takim samym stopniu dotyka kobiet i mężczyzn.
Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z niepłodnością zmaga się około 20 procent par w Polsce, czyli około 1,5 miliona osób. Niepłodność została uznana za chorobę cywilizacyjną XXI wieku.
Po roku nieudanych starań para powinna się udać do kliniki leczenia niepłodność. Kobieta trafia wówczas pod opiekę ginekologa, natomiast mężczyzna – androloga.
Do androloga najczęściej zgłaszają się panowie, którzy mają kłopot z poczęciem dziecka. Zazwyczaj przychodzi para, która przez jakiś czas stara się o poczęcie i tego dziecka nie ma – wyjaśnia specjalista urolog, androlog – lek. Piotr Dzigowski z kliniki InviMed.
Androlog to lekarz – zwykle specjalista urolog, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego. Należą do nich np.: wady rozwojowe układu płciowego, zaburzenia dojrzewania płciowego, niedobór męskich hormonów płciowych, zaburzenia seksualne i niepłodność.
Przebieg wizyty u androloga
– Na pierwszą wizytę pacjent zgłasza się z podstawowym badaniem nasienia. Jeżeli to badanie nie jest prawidłowe, musimy rozpocząć dalszą diagnostykę – wyjaśnia lekarz.
Konsultacja andrologiczna składa się z dwóch części – wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego.
Mężczyzna nie musi szczególnie przygotowywać się do żadnego z nich, ważne by zadbał o higienę osobistą. – Oprócz badania nasienia warto zabrać wszystkie badania dotyczące przebytych chorób, bądź chorób aktualnych i przewlekłych – zaznacza Piotr Dzigowski.
Jak przebiega konsultacja? Na początku androlog przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski, by w jak największym stopniu uzyskać pełny obraz sytuacji medycznej. Następnie wykonuje badanie fizykalne jąder, prącia, najądrzy a także klatki piersiowej i jamy brzusznej. Ostatnim etapem jest postawienie diagnozy i skierowanie na dalsze badania np. do genetyka, dietetyka czy endokrynologa.
Leczenie andrologiczne
Metody leczenia są ściśle uzależnione od sytuacji medycznej pacjenta. Gdy przyczyną problemów z poczęciem dziecka są obniżone parametry nasienia, lekarz zazwyczaj zaleci leczenie farmakologiczne.
Ważna jest również zmiana stylu życia, np.: poprawa sposobu odżywiania, uprawianie sportu, unikanie gorących kąpieli. W przypadku stwierdzenia wad genetycznych, często jedyną możliwą szansą na potomstwo jest skorzystanie z nasienia anonimowego dawcy.
Na czym polega badanie nasienia?
Badanie nasienia to podstawa diagnostyki niepłodności u mężczyzn. – Spermiogram może być badaniem podstawowym, które mówi o ilości plemników, ich żywotności i ruchliwości. Można również zrobić spermiogram rozszerzony, który dodatkowo podaje budowę plemników – tłumaczy androlog.
Badanie nasienia – jak się przygotować, i jak przebiega?
Średnio 3-5 dni przed wykonaniem badania należy zachować abstynencję seksualną, podczas której nie należy spożywać alkoholu. Jak przebiega badanie? Mężczyzna oddaje nasienie do sterylnego pojemnika, który w ciągu godziny powinien być dostarczony do laboratorium. Nasienie można oddać w domu, jednak najbardziej zalecaną formą jest oddanie próbki w specjalnie do tego przeznaczonym pokoju w klinice.
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!