fbpx
Przejdź do treści

Zdejmij maskę

Autentyczność to pokazywanie siebie takim, jakim jesteś naprawdę. Bez masek. – fot. fotolia

Jak często w swoim życiu odgrywasz kogoś, kim nie jesteś, zatracając przy tym samego siebie? A gdyby tak po prostu być sobą, autentycznym w 100%, i pokazać światu, kim naprawdę jesteś? Zbierz się na odwagę i zacznij swoje życie na nowo. Życie w autentyczności.

Co kryje się pod magicznym słowem „autentyczność”? Autentyczność to pokazywanie siebie takim, jakim jesteś naprawdę. Bez masek. To postępowanie w zgodzie ze swoimi wartościami, kierowanie się sercem i mówienie tego, co naprawdę myślisz, przy jednoczesnym szacunku do uczuć innych. Autentyczność to twój największy zasób. Będąc autentycznym, czujesz się sobą, dbasz o siebie i nie pozwalasz przekraczać innym twoich granic.

Spójrz na dzieci, każde z nich ma umiejętność naturalnego wyrażania swoich potrzeb, myśli i uczuć. Pewnie nie raz doświadczyłeś szczerości dziecka, które bez względu na okoliczności i osoby znajdujące się w pobliżu mówi, co myśli i czuje: „Mamo, to śmierdzi, nie będę tego jadł”, „Mamo, chodźmy już, tu jest nudno”. Małe dzieci nie znają schematów i norm, jakie nakłada na nas społeczeństwo. Dopiero w późniejszym wieku uczą się, co wypada, a co nie, oraz tego, że muszą się dostosowywać do innych osób, by zostać przez nie zaakceptowanym. Narzucane normy społeczne i oczekiwania innych powodują, że deprecjonujemy nasze potrzeby i uczucia. Nie wyrażając siebie, pokazujemy sobie, że nasze uczucia i myśli nie są ważne. Z każdym rokiem nasza naturalność maleje, aż w końcu stajemy się zalęknionymi istotami, otoczonymi samymi zakazami i nakazami.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.

Ekspert

Dorota Szewczuk

Psycholog, certyfikowany Zen Coach, dyplomowany Coach Profesjonalny. Redaktor i prowadząca program „Pozytywnie” na antenie Tomasz Słodki Live. Pasjonatka życia. Od lat zafascynowana możliwościami, jakie daje coaching. Prowadzi sesje coachingowe zgodnie z metodą Zen Coaching, korzysta również z metody Nonviolent Communication (NVC) oraz mindfullness. Uwielbia inspirować ludzi do realizacji marzeń i odkrywania pełni swojego potencjału. Kocha taniec i podróże.

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.