fbpx
Przejdź do treści

Zbadano wpływ promieniowania telefonii komórkowej na płód i przebieg ciąży

Promieniowanie EMF Urządzenia elektroniczne szkodliwość zdrowie dziecko matka płód ciąża praca zdalna korzystanie smartfon smartfony
Fot. Pixabay.com

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Heliyon naukowcy systematycznie przeglądali i analizowali artykuły, które podkreślają wpływ szkodliwego promieniowania pola elektromagnetycznego (EMF) na wyniki ciąży w odniesieniu do: matki, porodu i dziecka.

Wybuch epidemii koronawirusa 2019 (COVID-19) spowodował szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi na całym świecie. Wprowadzono strategie online w celu zmniejszenia związanych z tym negatywnych skutków ze względu na szybką transmisję wirusa poprzez kontakty interpersonalne. Doprowadziło to do wzrostu korzystania ze smartfonów i innych urządzeń elektronicznych, które emitują szkodliwe, niejonizujące promieniowanie EMF o wysokiej częstotliwości w zakresie od 100 kHz do 300 GHz. W jaki sposób wpływa ono jednak na zdrowie dziecka i matki?

Promieniowanie EMF może przenikać do płodu?

Łożysko kobiety ułatwia wymianę tlenu i składników odżywczych między tkankami matki i płodu. Wszelkie zmiany w ciele matki mogą wpływać na wzrost i rozwój płodu. Promieniowanie EMF emitowane z telefonów komórkowych może przenikać do tkanek płodu i powodować zaburzenia hormonalne u matki oraz zmiany termiczne, antropometryczne i sercowo-naczyniowe u płodu.

Dlatego ważna jest analiza tych szkodliwych skutków promieniowania pod kątem fizjologicznych i ciążowych skutków dla matki i dziecka. Dwóch niezależnych recenzentów przeprowadziło przegląd systematyczny, który obejmował pełnotekstowe jakościowe lub jakościowe badania wydrukowane w języku angielskim w ciągu ostatnich pięciu lat, które donosiły o negatywnych fizjologicznych i ciążowych skutkach promieniowania elektromagnetycznego wywołanego przez smartfony dla matek i zdrowia dziecka u ludzi i zwierząt.

Dane zostały przeszukane 28 kwietnia 2019 r. w bazach danych takich jak PubMed, EBSCO, CINAHL i MEDLINE przy użyciu słów kluczowych, takich jak „smartfony”, promieniowanie, „hormony”, „ciąża”, „poród”, „poronienia”, „zdrowie noworodka”, „zdrowie dorosłych”, „niedowaga”, „wyniki niemowlęcia” i „zmiany fizjologiczne”. Zbadano również bazy danych z szarą literaturą, takie jak ProQuest, Open Grey i Google Scholar.

Dane zostały następnie zaktualizowane 2 lutego 2021 r. Początkowo uzyskano 10 450 opublikowanych artykułów. Po usunięciu duplikatów i zastosowaniu kryteriów kwalifikowalności do badania wybrano zaledwie 18 artykułów.

Telefony komórkowe szkodzą ciężarnej i dziecku!

Skorzystano badań różnego typu, w tym badań przekrojowych, eksperymentalnych, prospektywnych kohortowych, metaanaliz i obliczeń modelowych przeprowadzonych w różnych krajach, zostały poddane przeglądowi z poziomem wiarygodności A lub B tylko w 75% ich.

Analiza wykazała, że ​​ciężarne kobiety narażone na wysokie poziomy promieniowania EMF miały podwyższony poziom hormonu tyreotropowego (TSH), częściej dotykały je poronienia, przedwczesny poród wraz z niską masą urodzeniową, wahania temperatury, zmienność rytmu serca (HRV). Z kolei dzieci dotykały takie problemy jak:

  • zmieniony rozwój układu nerwowego,
  • zmniejszony obwód głowy i klatki piersiowej,
  • nadpobudliwość i problemy z mową w okresie niemowlęcym.

Wyniki badań pokazują, że promieniowanie EMF ze smartfonów i innych urządzeń elektronicznych ma głęboki negatywny wpływ na samopoczucie ciężarnej matki i dziecka. Zastosowane smartfony nie były jednak ustandaryzowane. Konieczne jest przeprowadzenie przyszłych badań dotyczących wpływu wysokich i niskich częstotliwości promieniowania EMF celem ustalenia zaleceń dla przyszłych mam.

Źródło: https://www.news-medical.net/

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.