fbpx
Przejdź do treści

„Zazdrośnice”

„Nienawidzę miłości. Pragnę się buntować przeciwko niej. Jeśli kochać oznacza cierpieć, przestać być panem samego siebie, zostać niewolnikiem, to ja nie chcę kochać. Wolę uderzać. Wolę prowokować. Pragnę pokoju, nie wojny. Jednak gdyby okazało się, że to nieuniknione, prowadziłabym wojnę”.

„Zazdrośnice” to najnowsza książka autorstwa genialnego Erica Emmanuela Schmitta. Chyba nie ma osoby, która przynajmniej nie kojarzyłaby tego pisarza. Znamy go przede wszystkim z „Oskara i Pani Róży”, jednak nie jest to jego najlepsza pozycja. Za najbardziej poruszające uważa się książki takie jak „Przypadek Adolfa H.”, „Kiedy byłem dziełem sztuki” czy też „Trucicielka”. „Zazdrośnice” natomiast, które mają dzisiaj swoją premierę, są pierwszą książką traktującą wyłącznie o nastolatkach. Schmitt pisze o czterech dziewczynach, które przyjaźnią się ze sobą od dzieciństwa. Żadna z nich nie wierzy w miłość, a za jedyną pewną wartość uważają przyjaźń. Jednak życie zaczyna weryfikować deklaracje z ich strony, stawia je przed wyborami, których żadna z nich się nie spodziewa. Nie brzmi to wyjątkowo, bo też książek Schmitta nie da się streścić. Trzeba je przeżyć. Poczuć głębię, z jaką autor traktuje każdego z wykreowanych przez siebie bohaterów. Zrozumieć rys psychologiczny postaci i nauczyć się żyć jej emocjami. Schmitt jest absolutnym mistrzem w kwestii emocji i ludzkiej natury ujętej zarówno z tej dobrej, jak i mrocznej strony. W tej książce również nie zawodzi.

„Zazdrośnice” początkowo nie są wstrząsające, nie sprawiają też, że nie możemy się od nich oderwać, nawet pozwalają nam się odprężyć. Jednak, chcemy tego czy nie, zaczynają wciągać, każą nam czuć razem z bohaterkami i w końcu łamią nam serce na koniec, tak jak ma to w zwyczaju robić Schmitt, racząc nas zawsze zakończeniem, którego w żaden sposób się nie spodziewaliśmy, ale które nagle staje się całkowicie jasnym i jedynym możliwym.

Jest to kolejna książka tego autora, dla której warto odłożyć na później wszystkie inne zaplanowane wcześniej lektury.  

Paulina Piziorska

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.