fbpx
Przejdź do treści

Zazdrość – felieton autorki książki „Samotność w niepłodności”

zazdrość samotność w niepłodności
fot. 123rf.com

Większość z nas, kobiet niepłodnych, zdaje sobie sprawę, że zazdrości. Zazdrości innym przede wszystkim pełnej rodziny, wesołego śmiechu dzieciaków, widoku matki tulącej do siebie dziecko. Zazdrości szczęścia.

Czasami mamy z tego powodu wyrzuty sumienia, czasami myślimy sobie: „Wiem, że nie powinno tak być”, ale to jednak jest od nas silniejsze. Mimo że wielokrotnie tłumaczyłam sobie, że ja przecież taka nie jestem, a przynajmniej kiedyś taka nie byłam, to jednak nie da się oszukać rzeczywistości. ZAZDROSZCZĘ.

Ja nie tylko zazdroszczę innym dzieci. Ja również jestem zazdrosna, jest mi przykro, a czasami nawet robi mi się słabo, gdy widzę mojego męża wpatrującego się z zachwytem w obce dzieci. Serce przeszywa mi strzała bólu, gdy widzę jego prawie zakochany wzrok, nie mówiąc już o tym, gdy widzę go z dzieckiem znajomych na rękach. Nie mogę na to patrzeć, no po prostu nie mogę! Jest mi wtedy jeszcze bardziej przykro, niż kiedy sama zajmuję się czyimś dzieckiem, i skręca mnie w środku z tęsknoty za swoim.

Ten widok ukochanego mężczyzny, który tak bardzo pragnie swojego dziecka, i ta świadomość, że nie mogę mu go dać lub nie możemy go sobie wzajemnie dać, to jest jakaś wewnętrzna masakra. Jest to również powód, dla którego tak unikam wspólnych spotkań ze znajomymi parami, które mają dzieci.

Czasami wydaje mi się, że jeśli nie stanie się jakiś cud, jeśli się okaże, że nigdy nie będziemy mieć dziecka, to pozostaje mi tylko emigracja na jakąś bezludną wyspę. Nie dam rady funkcjonować w świecie, w którym wszyscy (no prawie wszyscy…) wokół posiadają dzieci, a ja – aby już zupełnie nie zwariować – muszę udawać, że odnajduję w swoim bezdzietnym życiu sens.

Niepłodność to ogromna, przytłaczająca samotność. Samotność wśród ludzi. To jest tak, jakby niewidzialna tafla szkła oddzielała mnie od reszty świata.

Książkę Agnieszki Mans „Samotność w niepłodności” kupisz w naszym e-sklepie >>TUTAJ<<

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Agnieszka Mans

Autorka książki „Samotność w niepłodności". Przez pięć długich i bolesnych lat zmagała się z niepłodnością, ogromnym smutkiem i pustką, poczuciem braku sensu życia, w końcu z depresją. Ostatecznie walkę z niepłodnością wygrała wraz ze swoim mężem w 2014 roku. Książka „Samotność w niepłodności" powstała z potrzeby serca – aby zatrzymać ważne, choć bardzo trudne wspomnienia z tamtego okresu oraz ku pokrzepieniu udręczonych serc tych, którzy nadal walczą.