fbpx
Przejdź do treści

Zasypiasz, a ktoś zaczyna Cię kopać… Sprawdź, czy płód wie, kiedy śpisz!

Czy dziecko w brzuchu wie, kiedy śpię?
Fot. 123rf

Kiedy jesteś w ciąży, nieustannie próbujesz komunikować się ze swoim dzieckiem – dotykasz brzucha, mówisz do niego, śpiewasz. Często na próżno – dziecko w środku śpi i ani myśli odpowiadać. Spróbuj jednak tylko położyć się, dziecko od razu zaczyna wiercić się i kopać. Brzmi znajomo? Czy ten mały złośnik wie, kiedy chcesz zasnąć? Znamy odpowiedź!

Czy dziecko wie, kiedy śpię?

Odpowiedź na to pytanie jest niełatwa. Z prostej przyczyny – dziecko w brzuchu świadomie spędza bardzo mało czasu, ponieważ większość czasu to ono śpi.

Dzieci w brzuchu śpią od 90 do 95% czasu w drugim trymestrze i od 85 do 90% w trzecim trymestrze. Większość kobiet twierdzi, że ich dziecko zaczyna ruszać się bardziej, gdy odpoczywają lub mają zamiar iść spać, a lekarze każą kobietom liczyć kopnięcia płodu w trakcie owego odpoczynku, więc może to być prawda.

 Mówi pediatra dr Kim Langdon portalowi Romper

Świadomość płodu

W ciągu ostatnich lat przeprowadzono kilka dużych badań na temat świadomości płodu. Jedno z nich wykazało, że poziom odprężenia kobiet w ciąży może wpływać na zachowanie płodu, zwłaszcza na szybkość mrugania oczami. Gdy mama jest wyluzowana, oczy dziecka też są – i odwrotnie.

Kolejne badania udowodniły, że funkcja łożyska ulega zmianie, jeśli matka jest niespokojna lub przygnębiona. Badacze doszli do wniosku, że dziecko niekoniecznie musi być poznawczo świadome tego, czego doświadcza, ale jego ciało może reagować na środowisko, w którym się znajduje.

Wnioski z badań

No dobrze, wiemy już, że dzieci wyczuwają nastrój matki, w końcu rosną i żyją w jej ciele. Ale czy biorąc to pod uwagę – dzieci w łonie wiedzą, kiedy śpisz? „Prawdopodobnie nie” – twierdzi pediatra dr Steve Silvestro, którego wypowiedź cytuje Romper. „Skoro wiemy, że płód śpi przez większość czasu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że śpi również wtedy, kiedy mama śpi, a zatem nie jest świadomy różnicy” – dodaje.

A co ze zwiększoną aktywnością dzieci, gdy matki próbują zasnąć? Doktor Silvestro uważa, że mogą być to niekontrolowane ruchy płodu podczas fazy snu REM, a ponieważ jest to szczególnie uciążliwe w momencie, gdy próbujesz zasnąć, jesteś bardziej na nie bardziej wyczulona i dlatego je zauważasz.

„Kiedy śpisz, w stronę dziecka kieruje się mniej ruchów, dźwięków i innych bodźców z zewnątrz ciała. W pewnym sensie możemy więc powiedzieć, że nawet jeśli dziecko przez większość czasu snu mamy śpi, jego rosnące ciało otrzymuje w tym okresie inny rodzaj wiadomości” – dodaje.

Podsumowując – dzieci w łonie matki mogą na pewnym poziomie intuicyjnie wyczuwać, czy śpisz, czy nie, lecz przeważnie nie ma to dla nich większego znaczenia. Co – niestety – jest boleśnie odczuwalne po urodzeniu…

Zaskakujące fakty o życiu płodowym

Chcesz wiedzieć więcej na temat życia płodowego? Z pewnością zaciekawi Cię artykuł: Czy dziecko w brzuchu mamy płacze? – jak myślisz?

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.