fbpx
Przejdź do treści

Zastosowanie znieczulenia podczas porodu. Jaki ma wpływ na zdrowie matki? 

Znieczulenie podczas porodu
Foto: 123RF

Znieczulenie nerwu osiowego podczas porodu – ze znieczuleniem zewnątrzoponowym lub połączeniem znieczulenia rdzeniowego i zewnątrzoponowego – wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem podwyższonej chorobowości u matki. To wyniki badania dotyczącego porodów pochwowych w szpitalach stanu Nowy Jork.

Według badań przeprowadzonych w Columbia University Mailman School of Public Health i Columbia Vagelos College of Physicians and Surgeons (P&S), porody z neuroosiowym lekiem przeciwbólowym zmniejszyły również ryzyko krwotoku poporodowego.  

Rodzić po ludzku 

Naukowcy odkryli, że zmniejszone ryzyko poważnej zachorowalności u matki związanej z analgezją nerwowo-osiową było podobne u kobiet rasy białej nie-latynoskiej oraz kobiet z mniejszości rasowych i etnicznych. Wyniki zostały opublikowane online w zbiorze naukowym JAMA Network Open.  

Znieczulenie nerwowo-osiowe— znieczulenie zewnątrzoponowe lub połączone znieczulenie rdzeniowo-zewnątrzoponowe jest najskuteczniejszą techniką łagodzenia bólu porodowego i jest stosowane u prawie trzech czwartych rodzących kobiet w Stanach Zjednoczonych. Ciężka zachorowalność matek (SMM) w tym badaniu obejmuje 16 powikłań matczynych, w tym niewydolność serca i 5 procedur, takich jak histerektomia. 

Naszym celem było zbadanie potencjalnych korzyści z analgezji nerwowo-osiowej porodu w zmniejszaniu ciężkiej chorobowości matek. Wyniki wskazują, że zastosowanie znieczulenia nerwowo-osiowego porodu w przypadku porodów pochwowych wiąże się z 14% zmniejszeniem ciężkiej chorobowości u matki. Analgezja nerwowo-osiowa porodu może ułatwić wczesną ocenę i leczenie, aby uniknąć eskalacji krwotoku poporodowego. 

– powiedział autor badania dr n. med. Jean Guglielminotti z Departamentu Anestezjologii w Columbia P&S. 

Jedna na 60 kobiet cierpi na SMM 

Aby ocenić związek między analgezją nerwowo-porodową a SMM, naukowcy wykorzystali dane z dużej kohorty porodów drogą pochwową w szpitalach w Nowym Jorku. Próba badana obejmowała hospitalizacje z powodu porodu drogami natury wśród kobiet w wieku od 15 do 49 lat w okresie od stycznia 2010 r. do grudnia 2017 r. W badanym okresie 575 524 kobiety urodziły drogą pochwową. Przeciętny wiek kobiet wynosił 28 lat, z czego 8 procent nie było Latynosami z Azji lub wysp Pacyfiku, 15 procent nie było Latynosami czarnymi, 18 procent było Latynosami, 45 procent nie było Latynosami białymi, a 13 procent było innych rasa i pochodzenie etniczne. 

Wyniki badań wykazały, że SMM wystąpiło u 7712 kobiet (1,3 proc.), z czego 2748 (36 proc.) miało PPH. Zastosowanie znieczulenia nerwowo-osiowego podczas porodu pochwowego wiązało się z 14-procentowym zmniejszeniem ryzyka ciężkiej zachorowalności u matki. Co istotne, zgłaszana częstość występowania SMM wzrosła ponad dwukrotnie w latach 1999-2017, dotykając w 2017 r. około 1 na 60 kobiet. kobiety. Przyczyny tego stanu mogą być wielorakie m.in. spowodowane czynnikami cywilizacyjnymi.  

W związku z tym rozszerzenie dostępu do znieczulenia nerwowo-osiowego porodu i wykorzystanie go może przyczynić się do poprawy wyników zdrowotnych matek.  

Zwiększenie stosowania analgezji nerwowo-porodowej wśród kobiet należących do mniejszości pomogłoby zmniejszyć rasową i etniczną różnicę w korzystaniu z anestezjologii położniczej, co prawdopodobnie doprowadziłoby do poprawy równości zdrowia matek. 

-podsumowują badacze.  

Źródło: Science Daily

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.