fbpx
Przejdź do treści

Zapobieganie otyłości pierworodnego dziecka ma wpływ na kolejnych potomków

Zapobieganie otyłości dziecka
Foto: Providence Doucet, Unsplash

Wyniki badania finansowanego przez National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (USA) sugerują, że odpowiednie przygotowanie rodziców przed ciążą być ważną strategią zapobiegania otyłości u dzieci i skutecznym sposobem promowania zdrowego rozwoju dzieci. Badanie, nazwane SIBSIGHT, zostało opublikowane 21 grudnia w Obesity. Zawiera ono strategię edukacji prawidłowych zachowań u rodziców, która okazała się skuteczna.

W Stanach Zjednoczonych ponad 13% dzieci w wieku 2-5 lat ma otyłość, a liczba ta niestety wzrasta wraz z wiekiem dzieci. SIBSIGHT pokazuje potencjalną długoterminową wartość tej strategii zapobiegania otyłości u dzieci poprzez edukację.

Otyłość dzieci chorobą społeczną

W badaniu SIBSIGHT sprawdzono 117 pierworodnych niemowląt uczestniczących w badaniu INSIGHT i ich rodzeństwo poprzez monitorowanych przez jeden rok. Pierwsze i drugie dzieci, których rodzice otrzymali interwencję reaktywnego rodzicielstwa, miały statystycznie istotną różnicę w BMI w porównaniu z dziećmi z grupy kontrolnej, przy BMI odpowiednio 0,44 i 0,36 jednostki niższym lub około 2,5% różnicy w masie.

Ciągłe korzyści płynące z treningu responsywnego rodzicielstwa są niezwykłe, ponieważ rodzice drugich dzieci nie otrzymali wiadomości przypominającej o responsywnym rodzicielstwie INSIGHT.

Wyjaśnia dr Jennifer S. Williams, dyrektor Centrum Badań nad Otyłością Dziecięcą w Pennsylvania State University w University Park.

W zapobieganiu otyłości u dziecka najważniejsza jest właściwa edukacja rodziców 

Rodzice podczas badania INSIGHT zostali pouczeni, jak reagować na potrzeby dziecka w zakresie czterech prawidłowych zachowań: karmienia, snu, zabawy interaktywnej i regulacji emocji. Ta grupa nauczyła się również takich strategii, jak kłaść niemowlęta do łóżeczka, unikania karmienia niemowląt do snu, przewidywania i reagowania na budzące się w nocy niemowlęta, kiedy wprowadzić pokarmy stałe, jak korzystać z wykresów wzrostu i jak ograniczyć czas siedzący.

Grupa kontrolna otrzymała prelekcję w zakresie bezpieczeństwa w domu. Obie grupy otrzymały cztery wizyty domowe od pielęgniarki w okresie niemowlęcym, a następnie trzy wizyty w ośrodku badawczym.

Zdecydowana większość rodziców ma wiele dzieci. A więc strategia rodzicielska, której można nauczyć się raz, a następnie przynosić korzyści kolejnym dzieciom, może być dobrym kierunkiem w ograniczaniu narastającego problemu otyłości u dzieci. 

 – mówi dr Jennifer S. Williams.

W wieku 12 miesięcy korzyść u drugich dzieci była podobna do obserwowanej u pierwszych dzieci. Naukowcy doszli do wniosku, że szkolenie INSIGHT zapobiegło stosowaniu niereagujących praktyk żywieniowych i pomogło ustalić spójne procedury żywieniowe również w przypadku drugiego rodzeństwa. Należy pamiętać, że pierwsze miesiące dziecka są krytycznym okresem dla rodziców i pracowników służby zdrowia, aby interweniować i promować zdrowe zachowania i rozwój.

Źródło: News Medical 

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Tematy:

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.