fbpx
Przejdź do treści

Zapobieganie otyłości pierworodnego dziecka ma wpływ na kolejnych potomków

Zapobieganie otyłości dziecka
Foto: Providence Doucet, Unsplash

Wyniki badania finansowanego przez National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (USA) sugerują, że odpowiednie przygotowanie rodziców przed ciążą być ważną strategią zapobiegania otyłości u dzieci i skutecznym sposobem promowania zdrowego rozwoju dzieci. Badanie, nazwane SIBSIGHT, zostało opublikowane 21 grudnia w Obesity. Zawiera ono strategię edukacji prawidłowych zachowań u rodziców, która okazała się skuteczna.

W Stanach Zjednoczonych ponad 13% dzieci w wieku 2-5 lat ma otyłość, a liczba ta niestety wzrasta wraz z wiekiem dzieci. SIBSIGHT pokazuje potencjalną długoterminową wartość tej strategii zapobiegania otyłości u dzieci poprzez edukację.

Otyłość dzieci chorobą społeczną

W badaniu SIBSIGHT sprawdzono 117 pierworodnych niemowląt uczestniczących w badaniu INSIGHT i ich rodzeństwo poprzez monitorowanych przez jeden rok. Pierwsze i drugie dzieci, których rodzice otrzymali interwencję reaktywnego rodzicielstwa, miały statystycznie istotną różnicę w BMI w porównaniu z dziećmi z grupy kontrolnej, przy BMI odpowiednio 0,44 i 0,36 jednostki niższym lub około 2,5% różnicy w masie.

Ciągłe korzyści płynące z treningu responsywnego rodzicielstwa są niezwykłe, ponieważ rodzice drugich dzieci nie otrzymali wiadomości przypominającej o responsywnym rodzicielstwie INSIGHT.

Wyjaśnia dr Jennifer S. Williams, dyrektor Centrum Badań nad Otyłością Dziecięcą w Pennsylvania State University w University Park.

W zapobieganiu otyłości u dziecka najważniejsza jest właściwa edukacja rodziców 

Rodzice podczas badania INSIGHT zostali pouczeni, jak reagować na potrzeby dziecka w zakresie czterech prawidłowych zachowań: karmienia, snu, zabawy interaktywnej i regulacji emocji. Ta grupa nauczyła się również takich strategii, jak kłaść niemowlęta do łóżeczka, unikania karmienia niemowląt do snu, przewidywania i reagowania na budzące się w nocy niemowlęta, kiedy wprowadzić pokarmy stałe, jak korzystać z wykresów wzrostu i jak ograniczyć czas siedzący.

Grupa kontrolna otrzymała prelekcję w zakresie bezpieczeństwa w domu. Obie grupy otrzymały cztery wizyty domowe od pielęgniarki w okresie niemowlęcym, a następnie trzy wizyty w ośrodku badawczym.

Zdecydowana większość rodziców ma wiele dzieci. A więc strategia rodzicielska, której można nauczyć się raz, a następnie przynosić korzyści kolejnym dzieciom, może być dobrym kierunkiem w ograniczaniu narastającego problemu otyłości u dzieci. 

 – mówi dr Jennifer S. Williams.

W wieku 12 miesięcy korzyść u drugich dzieci była podobna do obserwowanej u pierwszych dzieci. Naukowcy doszli do wniosku, że szkolenie INSIGHT zapobiegło stosowaniu niereagujących praktyk żywieniowych i pomogło ustalić spójne procedury żywieniowe również w przypadku drugiego rodzeństwa. Należy pamiętać, że pierwsze miesiące dziecka są krytycznym okresem dla rodziców i pracowników służby zdrowia, aby interweniować i promować zdrowe zachowania i rozwój.

Źródło: News Medical 

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.