fbpx
Przejdź do treści

Zaparcia u dziecka – co robić?

zaparcia u dziecka

Zaparcia są jedną z częstszych dolegliwości, obserwowanych u niemowląt i starszych dzieci, które w większości przypadków nie wymagają interwencji lekarza. Jednak jedno jest pewne – problemu z wypróżnianiem nie można lekceważyć, warto znaleźć jego przyczynę i skuteczny sposób leczenia.

Jak rozpoznać zaparcie?

O zaparciu mówimy wówczas, gdy dziecko wypróżnia się rzadziej niż dwa razy w tygodniu, a oddanie stolca sprawia mu problem i ból. Najwięcej, bo aż około 95% przypadków, stanowią zaparcia czynnościowe, czyli nie będące wynikiem żadnej choroby. Szacuje się, że występują one u 3% maluchów < 1. roku życia i u 10% dzieci pomiędzy 12. a 24. miesiącem.  

Klasyfikacja zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego określana jest według kryteriów rzymskich IV z 2016 roku. Zgodnie z omawianymi kryteriami, zaparcia czynnościowe u dziecka możemy stwierdzić, gdy występują co najmniej dwa z poniższych objawów:

  • nie więcej niż dwa wypróżnienia na tydzień,
  • ból przy wypróżnieniu lub oddawanie zbitych stolców,
  • nasilone wstrzymanie oddania stolca,
  • wyczuwalne w odbytnicy zbite masy kałowe,
  • oddawanie stolców o dużej średnicy.

Zaparcia u niemowląt – przyczyny

Mleko matki jest najlepszą formą posiłku dla niemowląt – wspomaga rozwój naturalnej flory bakteryjnej jelit, a substancje w nim zawarte poprawiają trawienie. Dzieci karmione piersią, w przeciwieństwie do tych karmionych mlekiem modyfikowanym, mają o wiele mniejszą tendencję do zaparć. Nie jest to jednak równoznaczne z faktem, że nie zmagają się z nimi w ogóle.

Za jedną z częstszych przyczyn problemów z wypróżnianiem u niemowląt uznaje się nietolerancję na dany rodzaj mleka modyfikowanego, a w przypadku dzieci karmionych piersią – nieprawidłową dietę mamy.

Co więcej, niezbyt dokładnie odmierzone proporcje wody i proszku (zbyt mała ilość wody) sprawiają, że mleko modyfikowane jest „ciężkie”, co w konsekwencji może doprowadzić do omawianej dolegliwości. Tego rodzaju problemu nie obserwujemy w przypadku karmienia piersią – mleko mamy w pierwszych minutach jest bardzo wodniste, a dopiero później staje się treściwsze i tłustsze.  

Sposoby na zaparcia u niemowląt

Podstawą w walce z zaparciami, u niemowląt karmionych wyłącznie piersią, jest odpowiednio zbilansowana dieta mamy – bogata w błonnik, pozbawiona konserwantów i szkodliwych dodatków. Z kolei u maluchów karmionych mlekiem modyfikowanym, warto rozważyć zamianę mleka na inny rodzaj. W przypadku dzieci, u których rozpoczęto rozszerzanie diety, należy wprowadzić zmiany w codziennym menu – ograniczyć ilość kleików, ziemniaków, białego pieczywa. W zamian za to należy zwiększyć ilość świeżych i suszonych owoców, płatków owsianych, otrąb, ciemnego pieczywa. Należy także zadbać o odpowiednie nawodnienie. W niektórych przypadkach pomocny może okazać się delikatny masaż brzuszka.

Zaparcia u starszych dzieci – przyczyny

Zaparcia u starszych dzieci mogą zostać wywołane przez szereg czynników, np. niewłaściwą dietę, problemy emocjonalne czy zbyt małą aktywność ruchową. Niedobór błonnika sprzyja spowolnieniu pracy jelit, co w rezultacie prowadzi do omawianej dolegliwości. Co więcej, zaparcia mogą być spowodowane nieprawidłowościami w budowie zwieracza.

Zdarza się, że dziecko nie chce siadać na nocnik, blokuje się, a w konsekwencji wypróżnianie sprawia mu ból. Omawiana sytuacja skutkuje dalszym powstrzymywaniem się od wypróżnienia, co może doprowadzić do zaparcia nawykowego.

Sposoby na zaparcia u starszych dzieci

Jak pomóc dziecku w walce z zaparciami? Podstawą jest odpowiednio zbilansowana dieta. Codzienne menu starszaków warto wzbogacić w świeże owoce, produkty zawierające naturalne probiotyki (jogurt, kefir, maślanka), jak i pokarmy bogate w błonnik, który korzystnie wpływa na pracę jelit. Zrezygnujmy z produktów sprzyjających zaparciom – czekolady, słodyczy, białego pieczywa czy czarnej herbaty. Pomiędzy posiłkami podawajmy dziecku dużo płynów.

W przypadku, gdy zaparcia nie mijają, zarówno u niemowląt jak i starszych dzieci, konieczna może okazać się konsultacja lekarska.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.