fbpx
Przejdź do treści

Zapalenie przyzębia w ciąży

123RF

W trakcie ciąży, w obliczu tak dużej liczby badań, które trzeba wykonać, dbanie o stan jamy ustnej nie wydaje się być aż tak istotne. Jednak nauka potwierdza, że nawet mało zauważalny problem może skutkować poważnymi konsekwencjami, w tym nawet przedwczesnym zakończeniem ciąży. Czy jednak wystarczy samo mycie zębów, aby problem znikł?

CIĄŻOWE ZAPALENIE DZIĄSEŁ

Na przyzębie składają się tkanki w jamie ustnej, które otaczają zęby. Są to dziąsła, szczelina dziąsłowa, błona śluzowa wyrostka zębodołowego, cement korzeniowy i kości zębodołu oraz ozębna. Szczelina dziąsłowa jest tą składową przyzębia, która fizjologicznie obfituje w bakterie, głównie z rodzaju Streptococcus i Lactobacillus. Zdrowiem przyzębia zajmuje się dział stomatologii nazywany periodontologią.

Choroby przyzębia są niezwykle częste w populacji, a u 60–75% ciężarnych może wystąpić ciążowe zapalenie dziąseł. Typowe jest, że rozwija się około drugiego miesiąca ciąży i utrzymuje aż do jej końca. Wśród powodujących zapalenie bakterii znajdują się Prevotella intermedia, Porphyromonas gingivalis, Tannerella forsythia.

Jakie są główne przyczyny wystąpienia ciążowego zapalenia przyzębia? Według Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego kluczowa jest higiena jamy ustnej, a dopiero w dalszej kolejności pozostałe czynniki takie jak zmiany hormonalne, osłabienie mechanizmów obronnych w czasie ciąży. Niekorzystnie na stan przyzębia
wpływają również niedobory pokarmowe, podwyższone BMI, współwystępowanie cukrzycy, nadmierne spożywanie węglowodanów oraz obecność innych infekcji.

JAKIE OBJAWY POWINNY CIĘ ZANIEPOKOIĆ?

 • obrzęk i zaczerwienienie dziąseł,
 • ból lub dyskomfort podczas szczotkowania,
 • nieprzyjemny zapach z ust,
 • krwawienie z dziąseł.

PAMIĘTAJ! ZDROWE DZIĄSŁA NIGDY NIE POWINNY KRWAWIĆ!

CHOROBY PRZYZĘBIA ZAGROŻENIEM DLA ROZWIJAJĄCEGO SIĘ PŁODU

Choroby zębów i przyzębia mogą się wydawać czymś bez znaczenia, a jednak zainfekowane tkanki przyzębia u kobiety w ciąży stanowią realne zagrożenie dla niej samej oraz rozwijającego się płodu. W zakażonej okolicy dochodzi do powstania stanu zapalnego, z czym wiąże się nadmierna produkcja cytokin prozapalnych (m.in. PGE2 i TNF). Mediatory te są rozprowadzane wraz z krwią po całym organizmie, więc mogą
przedostać się również do krążenia łożyskowego i odpowiadać za przedwczesne porody, przedwczesne pęknięcie błon płodowych oraz niską masę urodzeniową noworodka. Zgodnie z doniesieniami naukowymi, kobiety z chorobami przyzębia znacznie częściej rodzą przedwcześnie, a ryzyko to maleje, jeśli w trakcie ciąży kobiety poddadzą się leczeniu periodontologicznemu. Należy pamiętać, że stan zdrowia matki wpływa
również na kolonizację przewodu pokarmowego niemowlęcia, co potem przekłada się
na zdrowie nawet w dorosłym życiu. W końcu mikrobiota jelitowa determinuje poziom odporności organizmu, wpływa na metabolizm, wspomaga przyswajanie składników odżywczych czy też pracę układu hormonalnego. Znaczenia bakterii jelitowych nie da się przecenić. Stąd tak ważna jest dbałość o kondycję zdrowotną całego organizmu
przyszłej mamy.

JAK DBAĆ O ZĘBY W CIĄŻY?

 • Rano i tuż przed snem szczotkuj zęby przez co najmniej 2 minuty.
 • Raz dziennie przed pójściem spać oczyść przestrzenie międzyzębowe – możesz do tego wykorzystać nitkę dentystyczną lub specjalny irygator.
 • Wybierz się na konsultację stomatologiczną jak najwcześniej, ale najpóźniej do 10.–12. tygodnia ciąży. Taka konsultacja powinna obejmować instruktaż higieny jamy ustnej oraz wykonanie zabiegów higienicznych.
 • Nie bój się zabiegów stomatologicznych czy periodontologicznych – leczenie jest najbezpieczne w II trymestrze ciąży i wtedy również nie ma przeciwwskazań do zastosowania środków znieczulających.
 • Weź pod uwagę probiotyki zawierające Lactobacillus salivarius SGL03, które korzystnie wpływają na profil mikrobioty okolic dziąseł.

Na rynku wciąż jest niewiele preparatów probiotycznych wspierających zdrowie jamy ustnej. Jednym z nich jest suplement diety Salistat SGL03, którego skuteczność została potwierdzona w badaniach laboratoryjnych. W składzie znajdziemy szczep probiotyczny
Lactobacillus salivarius SGL03, glukooligosacharydy o działaniu prebiotycznym, a także laktoferynę, witaminę D, olejek cytrynowy oraz rozmarynowy. Laktoferyna hamuje negatywne procesy w jamie ustnej, w tym kolonizację bakterii patogennych. Witamina D, o której konieczności suplementacji wielokrotnie wspominaliśmy, bierze udział w mineralizacji szkliwa. Natomiast wymienione olejki eteryczne mają działanie odkażające, a dodatkowo wpływają odświeżająco na oddech. Co najważniejsze, Salistat
SGL03 jest bezpieczny dla kobiet w trakcie ciąży i karmienia.

Więcej dowiesz się na www.salistat.pl

Zadbaj o zdrowie jamy ustnej naturalnie!

Bibliografia:

 • Pidutti et al., Purification and characterization of ribosomal proteins L27 and L30 having antimicrobial activity produced by the Lactobacillus salivarius SGL 03, „Journal of Applied Microbiology” 2017, nr 124, str. 398–407.
 • Raport z badania w warunkach in vitro: „Przeciwbakteryjne działanie suplementu diety Salistat zawierającego w składzie Lactobacillus salivarius SGL 03, laktoferynę, GOS oraz olejki cytrynowy i rozmarynowy na Streptococcus pyogenes, Streptococcus”.
 • M. Bilińska, K. Osmola, Aktywne zapalenie przyzębia jako potencjalny czynnik ryzyka wystąpienia porodu przedwczesnego, „Ginekologia Polska” 2014, nr 85, str. 382–385.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.