fbpx
Przejdź do treści

Zakażenie nasieniowodów – jak je rozpoznać i w jaki sposób leczyć? Radzi lekarz

Zakażenia nasieniowodów mają negatywny wpływ na parametry nasienia i zmniejszają szansę na zapłodnienie. – unsplash,com

Zakażenia dróg wyprowadzających nasienie mogą doprowadzić do zaburzeń męskiej płodności. Czynnik ten odpowiedzialny jest za nawet 15–20% przypadków niepłodności!

Otrzymując wyniki badania jakości nasienia, należy zwrócić uwagę nie tylko na koncentrację, morfologię, ruchliwość i żywotność plemników. Badanie dostarcza nam również informację na temat jego pH, przejrzystości, lepkości, obecności leukocytów i innych komórek (określanych często jako komórki okrągłe). Androlog już na podstawie tych wyników może mieć podejrzewać zakażenie nasieniowodów, w tym to dotyczące męskich gruczołów dodatkowych.

Sprawę komplikuje jednak fakt, że zakażenia w obrębie męskiego układu płciowego mogą być i najczęściej są bezobjawowe, a więc nie powodują żadnych dolegliwości. Diagnozę może potwierdzić jedynie posiew nasienia, który w praktyce powinien być wykonywany u każdego mężczyzny z niepłodnością.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.
Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.