Według nowego badania zmienne dotyczące snu i rytmu biologicznego są ściśle powiązane z nasileniem objawów depresyjnych i lękowych, począwszy od trzeciego trymestru ciąży do trzeciego miesiąca po porodzie.
Trzymiesięczny okres przed i po porodzie jest czasem wrażliwym dla zdrowia psychicznego kobiet. Szacuje się, że w tym okresie okołoporodowym od 15 do 18 procent kobiet doświadcza lęku, a od siedmiu do 13 procent doświadcza depresji. Ponadto prawie 10 procent kobiet doświadcza w tym czasie klinicznego poziomu współwystępującego lęku i depresji.
Skąd się bierze depresja ciążowa?
W największym do tej pory badaniu obserwacyjnym badającym zmiany snu i rytmów biologicznych w okresie okołoporodowym naukowcy zidentyfikowali kilka zmiennych powiązanych z depresją i lękiem. Przede wszystkim, zmiana średniej ilości aktywności podczas nocnego odpoczynku oraz stopień fragmentacji nocnego odpoczynku były silnie powiązane z wyższymi objawami depresji i lęku.
Nasze odkrycia podkreślają znaczenie stabilizacji wewnętrznego zegara biologicznego w okresie okołoporodowym w celu utrzymania zdrowego nastroju i zminimalizowania lęku. Biorąc pod uwagę odkrycia, należy podjąć przyszłe wysiłki w celu standaryzacji opartych na dowodach interwencji ukierunkowanych na te zmienne rytmu biologicznego zidentyfikowane przez nasz zespół, jako strategie leczenia lub profilaktyki.
-wyjaśnia Benicio Frey, starszy autor badania i profesor na wydziale psychiatrii i neurologii behawioralnej na Uniwersytecie McMaster.
Zaburzenia snu w ciąży a depresja
Frey i jego zespół badawczy przeprowadzili badanie udziałem 100 kobiet, z których 73 obserwowano od początku trzeciego trymestru do trzech miesięcy po porodzie. Przeanalizowali subiektywne i obiektywne pomiary snu, rytmów biologicznych, poziomów melatoniny i ekspozycji na światło za pomocą różnych narzędzi, w tym kwestionariuszy, aktygrafów (monitorów snu), testów laboratoryjnych i innych metod.
Co ciekawe, odkrycia wskazują, że pewne zmienne rytmów biologicznych mogą być ważne dla objawów depresji w okresie okołoporodowym. Na przykład większa fragmentacja odpoczynku nocnego była powiązana ze zmniejszeniem objawów depresji w okresie od 6 do 12 tygodni po porodzie – okresie, który zwykle zbiega się z wyższym ryzykiem rozwoju depresji poporodowej. Naukowcy zalecają dalsze badania w tym temacie oraz dbanie o sen szczególnie w okresie okołoporodowym.
Źródło: Science Daily
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami.
Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!