fbpx
Przejdź do treści

Zaburzenia snu w ciąży powiązane z depresją 

Zaburzenia snu w ciąży a depresja
Foto: Unsplash

Według nowego badania zmienne dotyczące snu i rytmu biologicznego są ściśle powiązane z nasileniem objawów depresyjnych i lękowych, począwszy od trzeciego trymestru ciąży do trzeciego miesiąca po porodzie.

Trzymiesięczny okres przed i po porodzie jest czasem wrażliwym dla zdrowia psychicznego kobiet. Szacuje się, że w tym okresie okołoporodowym od 15 do 18 procent kobiet doświadcza lęku, a od siedmiu do 13 procent doświadcza depresji. Ponadto prawie 10 procent kobiet doświadcza w tym czasie klinicznego poziomu współwystępującego lęku i depresji.  

Skąd się bierze depresja ciążowa? 

W największym do tej pory badaniu obserwacyjnym badającym zmiany snu i rytmów biologicznych w okresie okołoporodowym naukowcy zidentyfikowali kilka zmiennych powiązanych z depresją i lękiem. Przede wszystkim, zmiana średniej ilości aktywności podczas nocnego odpoczynku oraz stopień fragmentacji nocnego odpoczynku były silnie powiązane z wyższymi objawami depresji i lęku.  

Nasze odkrycia podkreślają znaczenie stabilizacji wewnętrznego zegara biologicznego w okresie okołoporodowym w celu utrzymania zdrowego nastroju i zminimalizowania lęku. Biorąc pod uwagę odkrycia, należy podjąć przyszłe wysiłki w celu standaryzacji opartych na dowodach interwencji ukierunkowanych na te zmienne rytmu biologicznego zidentyfikowane przez nasz zespół, jako strategie leczenia lub profilaktyki. 

-wyjaśnia Benicio Frey, starszy autor badania i profesor na wydziale psychiatrii i neurologii behawioralnej na Uniwersytecie McMaster. 

Zaburzenia snu w ciąży a depresja

Frey i jego zespół badawczy przeprowadzili badanie udziałem 100 kobiet, z których 73 obserwowano od początku trzeciego trymestru do trzech miesięcy po porodzie. Przeanalizowali subiektywne i obiektywne pomiary snu, rytmów biologicznych, poziomów melatoniny i ekspozycji na światło za pomocą różnych narzędzi, w tym kwestionariuszy, aktygrafów (monitorów snu), testów laboratoryjnych i innych metod.  

Co ciekawe, odkrycia wskazują, że pewne zmienne rytmów biologicznych mogą być ważne dla objawów depresji w okresie okołoporodowym. Na przykład większa fragmentacja odpoczynku nocnego była powiązana ze zmniejszeniem objawów depresji w okresie od 6 do 12 tygodni po porodzie – okresie, który zwykle zbiega się z wyższym ryzykiem rozwoju depresji poporodowej. Naukowcy zalecają dalsze badania w tym temacie oraz dbanie o sen szczególnie w okresie okołoporodowym. 

Źródło: Science Daily

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.