fbpx
Przejdź do treści

Zaburzenia odżywiania a ciąża – dane są alarmujące!

zaburzenia odżywiania
Zaburzenia odżywiania - jak wpływają na ciążę?

Zaburzenia odżywiania to choroba dotykająca wszystkich sfer życia, w tym zdrowia – zarówno psychicznego, jak i somatycznego. Niestety, dane wskazują, że pojawia się coraz częściej i dotyczy przede wszystkim nastolatek oraz młodych kobiet, które nieraz chciałyby zostać matkami. Jak na obszar reprodukcji oddziałuje ta choroba? Informacje podawane przez badaczy nie są optymistyczne!

Gdy jedzenie jest problemem

Od lat wiadomym jest, że zaburzone jedzenie może znacznie wpłynąć na sferę płodności oraz utrzymanie ciąży. Może powodować przedwczesny poród, niską masę urodzeniową noworodka czy zaburzenia oddechowe. Potwierdzili to eksperci The Karolinska Institutet. Przyjrzeli się bliżej szwedzkim kobietom, które urodziły dzieci w latach 2003-2014. Blisko 2800 z nich miało zdiagnozowaną anoreksję, 1400 bulimię, a około 3400 EDNOS – niespecyficzne zaburzenia odżywiania, które nie pasują do żadnej typowej kategorii.

Badanie wykazało, że każde z zaburzeń odżywiania wiąże się z podwyższonym ryzykiem przedwczesnego porodu, mikrocefalią (małogłowiem) oraz hyperemesis – jest to bardzo ciężka postać nudności oraz wymiotów występujących w czasie ciąży. Konkretne dane, które przytacza dailymail, mówią:

  • Ryzyko przedwczesnego porodu u kobiet z anoreksją rośnie nawet do 60 proc., u kobiet zmagających się z bulimią do 30, zaś u chorujących na EDNOS do 40.
  • W przypadku anoreksji matki ryzyko urodzenia dziecka z małogłowiem rośnie nawet dwukrotnie. W bulimii jest to 60 proc, EDNOS – 40 proc.
  • Anemia – ryzyko jej wystąpienia u kobiet z aktywną anoreksją lub EDNOS było dwa razy wyższe niż u matek niemających zaburzeń odżywiania.
  • Aktywna anoreksja wiąże się też z wyższym ryzykiem wystąpienia krwawienia przedporodowego (krwawienie z dróg rodnych, które pojawia się po 24. tygodniu ciąży).

Owszem, tego typu zagrożenia były szczególnie wysokie u kobiet, które zmagały się z zaburzeniami odżywiania w czasie trwania ciąży, lecz co ważne, nawet jeżeli tego typu diagnozę otrzymały wcześniej – ponad rok przed zapłodnieniem – ryzyko to wciąż było większe niż u kobiet, u których nigdy tego typu problem nie wystąpił.

Zaburzenia odżywiania – ciąża wysokiego ryzyka

Kobiety z zaburzeniami odżywiania powinny być wśród ciężarnych uznawane za grupę wysokiego ryzyka” – mówi dr dr Ängla Mantel, jedna z autorek badania. Jak dodaje, klinicyści powinni skupić się na skuteczniejszym diagnozowaniu tego typu problemu wśród ciężarnych, ponieważ pomoże to odpowiadać na ich zwiększone potrzeby – np. rozszerzyć zakres badań oraz częstotliwość ich wykonywania w czasie ciąży.

Wydaje się, że jest to dobre podejście. To właśnie na wsparcie oraz zrozumienie problemu trzeba w takiej sytuacji postawić, tym bardziej że: „Szacuje się, że 5-10 proc. wszystkich młodych kobiet w krajach rozwiniętych cierpi na zaburzenia odżywiania w pewnym momencie swojego życia” – pisaliśmy w naszym portalu. Tak ogromnej skali problemu nie można bagatelizować.

Źródło: dailymail

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".