fbpx
Przejdź do treści

Te objawy nie są NORMĄ podczas miesiączki. Sprawdź, co powinno cię zaniepokoić

Silne skurcze czy nieregularne krwawienia to objawy, które powinny zaniepokoić kobietę – fot. 123rf

Dla niektórych kobiet skurcze, migreny i silne krwawienia bywają naturalną częścią miesiączki. Lekarze ostrzegają jednak, że ból i dyskomfort wcale nie są normą podczas menstruacji.

Co powinno cię zaniepokoić?

Obfite miesiączki

Mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy, mięśniakach macicy, zespole policystycznych jajników (PCOS) lub polipach.

W czasie menstruacji kobieta powinna tracić od 30 do 80 ml krwi. U młodych kobiet obfite miesiączki są najczęściej pierwszym objawem zaburzeń miesiączkowania. Mogą one prowadzić do niedoboru żelaza w organizmie, a co za tym idzie – skończyć się anemią, osłabieniem kondycji zębów, włosów i paznokci.

Nieregularne i opóźniające się miesiączki

Nieregularne miesiączki nie są wcale rzadkością, jednak nagłe zmiany częstotliwości krwawień są już niepokojące.

Przyjmuje się, że prawidłowy cykl miesięczny trwa mniej więcej 28 dni, a owulacja przypada na 14 dzień cyklu. Jednak zdarzają się kobiety, u których cykl wynosi 21 lub 35 dni. To również jest normą. Jednak znaczne przesunięcie lub opóźnienie miesiączki jest alarmujące. Powodów takiej sytuacji może być wiele, jednak najczęstszym z nich (nie licząc ciąży) jest stres.

Krwawienie pomiędzy miesiączkami

Krwawienie pomiędzy miesiączkami lub bezpośrednio po seksie jest niepokojącym zjawiskiem i może być oznaką poważnych problemów zdrowotnych. Może świadczyć m.in. o endometriozie. Problem ten wymaga konsultacji z lekarzem i dokładnych badań.

Bardzo bolesne skurcze

Dla wielu kobiet skurcze to nieodłączna część miesiączki. Lekarze zwracają jednak uwagę na to, że uporczywy ból towarzyszący okresowi wcale nie jest normą.

Jeżeli skurcze uniemożliwiają ci codzienne funkcjonowanie, udział w zajęciach szkolnych czy pracy, należy uważnie przyjrzeć się sprawie. Możliwymi przyczynami intensywnego bólu mogą być: endometrioza, zakażenia szyjki macicy, polipy, mięśniaki macicy.

Migreny

Bóle głowy poprzedzające pojawienie się miesiączki, zwane „migrenami menstruacyjnymi” są spowodowane burzą hormonalną, a głównie działaniem estrogenu.

Nagłe zmiany stężenia tego hormonu w organizmie powodują wzrost reaktywności naczyń krwionośnych w mózgu, prowadząc do skurczu powodującego bóle głowy.

Jeżeli przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne i mimo wszystko doświadczasz „migren menstruacyjnych”, powinnaś zgłosić się do lekarza. Być może pigułki nie zostały prawidłowo dobrane do potrzeb twojego organizmu.

Silny PMS

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) pojawia się u kobiet na jeden do dwóch tygodni przed okresem. Obejmuje wzdęcia, biegunki, wahania nastroju, tkliwość piersi. Część z tych objawów jest wynikiem zmian hormonalnych związanych z cyklem miesięcznym.

W wielu przypadkach PMS jest nieodłączną częścią życia, jednak nie powinien utrudniać funkcjonowania. Jeżeli bardzo ciężko znosisz czas przed pojawieniem się miesiączki, powinnaś omówić swoje objawy z lekarzem. Istnieje również wiele naturalnych środków, które pomogą ci złagodzić zespół napięcia przedmiesiączkowego. Przykładowo olejek z wiesiołka pomoże złagodzić tkliwość piersi, natomiast tabletki z wapniem przyczynią się do zmniejszenia wahań nastroju.

Kolor, zapach i konsystencja krwi

Kolor krwi menstruacyjnej zmienia się w ciągu cyklu, przechodząc od jasnej czerwieni po ciemny odcień brązu. Kolor brązowy zazwyczaj mówi o „starszej” krwi, która dłużej zalegała w macicy, podczas gdy czerwona krew jest świeższa i nie zdążyła się jeszcze utlenić (zmienić barwy).

Jeśli jednak krew ma zabarwienie różowe, może świadczyć o niskim poziomie estrogenów. W takim przypadku należy udać się do ginekologa. Niepokoić powinien również brzydki zapach krwi. Taki symptom może świadczyć np. o infekcji.

Krzepnięcie krwi jest normalnym zjawiskiem podczas menstruacji, jednak duże skrzepy powinny już budzić niepokój. Mogą mówić m.in. o niedoczynności tarczycy, mięśniakach macicy czy niedokrwistości. Sprawę należy skonsultować z lekarzem.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.