fbpx
Przejdź do treści

Ząbkowanie u dziecka

Ząbkowanie
fot.Pixabay

Ząbkowanie to trudny czas nie tylko dla dziecka, ale także dla jego rodziców, którzy na wiele sposobów próbują uśmierzyć ból towarzyszący wyrzynaniu się ząbka. Niemowlę z jednym czy dwoma ząbkami wygląda cudnie, jednak wydarzenie to poprzedzone jest wieloma dniami cierpienia. Płaczące dziecko to widok, który chwyta za serce – jak więc pomóc maluszkowi przetrwać ten trudny czas?

Kiedy niemowlęta zaczynają ząbkować?

Pierwszy ząbek u niemowląt pojawia się między 4 a 11 miesiącem życia. Najczęściej jednak dzieci zaczynają ząbkować w 6-8 miesiącu. W pierwszej kolejności wyrzynają się dolne jedynki, a po nich górne. W wieku około 3 lat dziecko powinno mieć już wszystkie 20 zębów. Mimo iż czas pojawienia się pierwszego ząbka jest różny, to objawy towarzyszące ząbkowaniu są bardzo podobne.

Objawy ząbkowania

Choć większość dzieci źle znosi ząbkowanie, to zdarzają się maluchy, które przechodzą przez nie niemalże bezboleśnie i bezobjawowo. Dla jeszcze niedoświadczonych rodziców wyrzynanie się ząbków, zwłaszcza pierwszego, jest jedną wielką zagadką.

Po czym można poznać, że niemowlę ząbkuje?

  • Najbardziej typowym zjawiskiem jest nadmierne ślinienie się malucha.
  • Ząbkowaniu towarzyszą spuchnięte i zaczerwienione dziąsła.
  • Niemowlę wkłada do buzi nie tylko rączki, ale także otaczające go przedmioty.
  • Podczas ząbkowania dziecko staje sią marudne, drażliwe i płaczliwe.
  • Pojawieniu się pierwszego ząbka towarzyszy problem ze ssaniem i zmniejszony apetyt.
  • Stan podgorączkowy, katar, biegunka i problemy z brzuszkiem bardzo często pojawiają się przy ząbkowaniu.

Warto jednak mieć świadomość, że kiedy temperatura przekroczy 38,5 °C, biegunki nie ustają lub w jamie ustnej pojawi się stan zapalny, z maluchem należy udać się do lekarza.

Jak ulżyć dziecku przy ząbkowaniu?

Lista nieprzyjemnych objawów towarzyszących ząbkowaniu niemalże nie ma końca. Większość dzieci źle znosi ten trudny czas, a rodzice starają się ulżyć maluchom w cierpieniu. Jakie metody warto wypróbować?

Gryzak

Gryzak pomoże w złagodzeniu dyskomfortu pojawiającego się podczas ząbkowania. Głównym zadaniem gryzaka jest masowanie swędzących dziąseł i łagodzenie nieprzyjemnego bólu. Żelowy gryzak o chropowatej powierzchni warto włożyć do lodówki, chłód zmniejszy ból i opuchliznę dziąseł. Można też podać niemowlakowi schłodzoną w lodówce pieluszkę tetrową, a w przypadku starszych dzieci np. zimną marchewkę.

Masaż dziąseł 

Jedną z najskuteczniejszych i najpopularniejszych metod łagodzenia bólu jest masaż zaczerwienionych dziąseł, który z całą pewnością pomoże maluchowi przetrwać ten trudny czas. Do masażu użyj specjalnej szczoteczki lub sylikonowej nakładki na palec.

Rumianek

Bardzo często pomocne okazują się herbatki przygotowane z rumianku. Gazikiem nasączonym naparem można przemywać obolałe dziąsła maluszka. Rumianek złagodzi stan zapalny dziąseł.

Żel znieczulający

Jeśli gryzak i masaż dziąseł nie pomagają, dziecko wciąż cierpi, użyj żelu znieczulającego dostępnego w aptece. Żel łagodzi ból i działa przeciwzapalnie. Warto wybrać ten, który w swoim składzie nie zawiera lidokainy bardzo często wywołującej reakcję uczuleniową. Przed użyciem żelu należy dokładnie zapoznać się z treścią ulotki. Nigdy nie należy przekraczać zalecanej dawki i częstotliwości użycia.

Autorka: Klaudia Kierzkowska

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.