fbpx
Przejdź do treści

Zabezpieczenie płodności oncofertility – czym jest i w jakich sytuacjach jest możliwe?

Dr Joanna Lis, kierowniczka laboratoriów in vitro INVICTA odpowiada na pytania dotyczące zachowania płodności u osób, które podchodzą do leczenia onkologicznego.

U kogo można zabezpieczyć płodność w ramach programu oncofertility? 

U kobiet i mężczyzn chorujących na nowotwory, którzy zamierzają poddać się terapii onkologicznej (chemioterapii lub radioterapii). Taka terapia jest na tyle inwazyjna, że może prowadzić do trwałego uszkodzenia gonad i niepłodności. 

W jaki sposób zabezpiecza się płodność u pacjentek i pacjentów onkologicznych?

Zabezpieczenie płodności u pacjentek polega na zamrożeniu komórek jajowych, które pobierane są przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego. W ten sposób kobiety po wyleczeniu nowotworu mają szanse na biologiczne macierzyństwo. U mężczyzn zamraża się nasienie przed rozpoczęciem terapii onkologicznej.

Czy u pacjentek onkologicznych stosuje się stymulację hormonalną przed pobraniem komórek jajowych?

Tak. W niektórych przypadkach konieczna jest stymulacja hormonalna, która umożliwia przygotowanie komórek jajowych do pobrania. Jednak proces przygotowywania kobiety do stymulacji hormonalnej i sama stymulacja oraz pobranie komórek wymaga współpracy między lekarzem onkologiem i specjalistami w zakresie leczenia niepłodności. 

Istnieje również możliwość pobrania tkanki jajnikowej (fragmentu jajnika, czasem całego jajnika), jest to bardziej zaawansowany zabieg, który wymaga konsultacji z lekarzami różnych specjalizacji: onkologiem, ginekologiem, specjalistą od leczenia niepłodności.  

Pobraną tkankę jajnikową przechowuje się w mniejszych fragmentach w warunkach ciekłego azotu. 

W jaki sposób wykorzystuje się pobraną tkankę jajnikową po zakończeniu terapii onkologicznej u pacjentki?

Te tkanki mogą później być retransplantowane do otrzewnej pacjentki lub w okolice przedramienia. Podejmują funkcję hormonalną, taką, jaką posiadał jajnik jeszcze przed pobraniem. 

Jaka jest skuteczność uzyskania ciąży z zamrożonych komórek po zakończeniu onkoterapii?

Obecnie skuteczność uzyskania ciąży z zamrożonych przed terapią onkologiczną komórek wynosi około 41 proc. Jeśli chodzi o uzyskanie ciąży z tkanki jajnikowej, nie mamy jeszcze miarodajnych danych. Jest to stosunkowo nowa metoda, mamy zbankowaną tkankę i czekamy na decyzję pacjentek o ponownym przeszczepie tego materiału. 

Czy zabezpieczenie płodności przed leczeniem onkologicznym ma jakieś znaczenie psychologiczne dla pacjentek i pacjentów?

Zdecydowanie tak! Świadomość, że ma się zabezpieczenie w postaci zdrowego materiału genetycznego przekłada się na pozytywne podejście do leczenia onkologicznego. Są badania potwierdzające wpływ nastawienia pacjentów na skuteczność leczenia. Efekty onkoterapii są dużo lepsze przy wsparciu ze strony programu oncofertility. Pacjenci nie czują się okaleczeni przez leczenie onkologiczne, wiedzą, że będą mogli jeszcze mieć własne potomstwo, ta świadomość uspokaja. 


Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.