fbpx
Przejdź do treści

Nie umiesz zająć dziecka bez smartfona? Spróbuj tych zabaw

zabawy z dzieckiem bez smartfona
Fot: Scott Web, Unsplash

Gdy znajdujemy się z dzieckiem w miejscu publicznym, często nie mamy przy sobie żadnych zabawek ani książek, co sprawia, że niezwykle kuszące jest włożenie smartfona w ręce naszej pociechy. To jednak prosta droga do przebodźcowania i uzależnienia dziecka. Co więc możemy zrobić, gdy nasza wyobraźnia nic innego nie podpowiada?

Przygotowaliśmy pięć prostych zabaw, które można przeprowadzić właściwie wszędzie. Należy pamiętać, że poniższe propozycje to tylko punkty wyjścia, a najlepsze zabawy wymyśla się razem z dzieckiem!

1. Czego brakuje?  

To świetna zabawa do zrobienia np. przy stole w restauracji. Weź kilka przedmiotów – na przykład widelec, łyżkę i torebkę z cukrem – i powiedz dziecku, aby uważnie przyjrzało się kolekcji. Następnie przykryj przedmioty serwetką i wyjmij jeden z nich. Na koniec całkowicie zdejmij serwetkę i poproś dziecko, aby wymieniło, którego elementu brakuje.

2. Kim jestem?  

Wybierz zwierzę, a następnie pozwól dziecku zadawać pytania, aby spróbować poznać twoją tożsamość. Np. „Czy ryczysz?” „Mieszkasz gdzieś, gdzie jest zimno czy gorąco?” „Czy jesteś puszysty?” Ta zabawa z dzieckiem wymaga wyłącznie wyobraźni, a nie smartfona.

 3. Dotknij czegoś, co jest…  

Zapytaj dziecko, czy może dotknąć czegoś w kolorze X. „Czy możesz dotknąć czegoś, co jest czerwone?” „Czy możesz dotknąć czegoś niebieskiego?” Może dotknąć wszystkiego, co jest w jego zasięgu — stołu, swoich ubrań, twoich ubrań itp. Jeśli jest to miejsce, w którym może chodzić, nie przeszkadzając innym, możesz sprawić, że gra będzie ruchowa.

 4. Polowanie na kształt  

Zapytaj swoje dziecko, czy widzi w swoim otoczeniu coś o określonym kształcie. „Co widzisz, że to okrąg?” „Co widzisz, że to trójkąt?”. Grę można przeprowadzić zarówno w wersji “mówionej”, jak i “ruchowej”. To kolejna z zabaw z dzieckiem, do której nie potrzebny jest smartfon!

5. Co jest inne? 

Potrzebujesz do tego ołówka i papieru. Podziel kawałek papieru na ćwiartkę. W trzech kwadratach narysuj te same kształty/obrazki/wzór. W czwartym kwadracie narysuj coś innego. Na przykład możesz narysować psy w trzech kwadratach i kota w czwartym lub trójkąt w trzech kwadratach i diament w innym. Niech twoje dziecko wskaże panel, który różni się od reszty. Im bardziej zaawansowane jest twoje dziecko, tym trudniej możesz to zrobić; spróbuj zrobić 5 kółek w trzech kwadratach i 6 w czwartym lub różne wzory, takie jak XXOOXX w trzech kwadratach i XXOXX w czwartym.

Zabawy z dzieckiem bez użycia smartfona są możliwe!

Źródło: Art of Manliness

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.