fbpx
Przejdź do treści

Za młodzi na niepłodność

Niepłodność - zbyt młodzi na niepłodność? Nie ma wieku, który chroni przed niepłodnością.

Och, jesteście jeszcze młodzi – to komentarz dobrze znany parom zmagającym się z niepłodnością. Ludzie często używają tego argumentu, choć niepłodność wśród młodych nie ma nic wspólnego z wiekiem.

Młode pary również mogą cierpieć z powodu niepłodności.W czasie badania USG, pielęgniarka podczas kurtuazyjnej, płytkiej rozmowy spytała mnie, jak długo staramy się o dziecko. Powiedziałam, że cztery lata. Odpowiedziała „Och, jesteś jeszcze młoda”, jak gdyby czas mógł rozwiązać moje problemy. Świadomość, że znów mam czekać boli jeszcze bardziej…

Wielu osobom wydaje się, że jeśli jesteś młoda to masz wiele czasu na starania. Nie zdają sobie sprawy, że zazwyczaj  para, która zgłasza się do lekarza, już kilka lat stara się o dziecko. USG, badania krwi, hormonów – oni nie robią tego z ciekawości…

Doświadczeni w leczeniu

Może teraz są jeszcze młodzi, ale niestety niejednokrotnie mają za sobą spory staż leczenia. Często obawiają się widma wizyty lekarskiej podczas, której lekarz im powie, że nie mają już żadnych szans na naturalne poczęcie. Czy wtedy młody wiek pomoże? Młodość często nie ma nic wspólnego z problemem niepłodności. Kiedy nie możesz zajść w ciążę, czas nie pomoże, czas nie rozwiążę problemu. Przeciwnie, tutaj czas nasila problem, bo zwłaszcza u kobiet zmiany w rezerwie jajnikowej mogą całkowicie pozbawić ją marzeń. Konieczne jest leczenie, które nie daje stuprocentowej gwarancji spełnienia marzeń. Młodzi niepłodni wciąż słyszą „Dajcie sobie czas, w końcu się uda, nie traćcie nadziei”. To puste „zaklęcia”, które nie działają. Jaką chorobę samoistnie uzdrowi czas? Dlaczego ma pomóc akurat na niepłodność?   Zbierz możliwie najwięcej informacji na temat swojej płodności, poznawaj swój organizm. Zadbaj o siebie zanim będzie za późno, Twój zegar biologiczny tyka. Czas nie jest sprzymierzeńcem płodności. Niepłodność jest trochę, jak diagram Venna, który łączy trzy zbiory: plemniki, komórki jajowe i pieniądze. Tak długo, jak masz, co najmniej dwa z nich masz szansę na dziecko. Ale nigdy nie masz gwarancji.

Jeśli masz pieniądze i zdrowe plemniki możesz zdecydować się surogację. Jeśli masz komórki jajowe i pieniądze może znaleźć dawcę plemników. Jeśli masz komórki jajowe i plemniki nie potrzebujesz pieniędzy. A jeśli masz wszystkie trzy to jesteś szczęściarą.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Weronika Tylicka

dziennikarka, związana od początku z magazynem Chcemy Być Rodzicami