fbpx
Przejdź do treści

Za mało ŹLE, za dużo też NIEDOBRZE! Masa ciała w trakcie starań o dziecko

waga ciała a ciąża
fot. 123rf.com

Optymalna masa ciała kobiet w okresie starań o ciążę oraz w czasie terapii niepłodności powinna charakteryzować się wartością BMI w zakresie 18,5 – 24,99 kg/m2. Odstępstwa zarówno w jedną, jak i drugą stronę, mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć nie tylko na matkę, lecz także na dziecko.

Nadmierna masa ciała wiąże się z ryzykiem nieprawidłowego przebiegu ciąży. U kobiet z nadwagą i otyłością częściej dochodzi do poronień, częściej rozwija się cukrzyca ciążowa i indukowane przez ciążę nadciśnienie. Co więcej, dzieci kobiet z otyłością narażone są na częstsze występowanie wad wrodzonych, w tym wad kręgosłupa i serca. Kobiety z nadmierną masą ciała częściej rodzą dzieci o dużej masie ciała oraz mają większe ryzyko urodzenia wcześniaka, a sam poród może przebiegać z trudnościami prowadzącymi do częstszego wykonywania cięć cesarskich. Co jednak ważne, nieprawidłowości w drugą stronę także nie są dobre – niedowaga również sprzyja występowaniu poronień (chociaż w mniejszym stopniu niż otyłość). U kobiet z niedowagą częściej obserwuje się porody dzieci o zbyt małej masie ciała. Dzieci te narażone są na trudny okres adaptacji, występujący bezpośrednio po porodzie, oraz częściej pojawiają się u nich zaburzenia w późniejszym rozwoju.

Masa ciała na wagę złota

Problem nadmiernej masy ciała nabiera szczególnego znaczenia u par bezskutecznie starających się o ciążę. Już sam fakt trudności w osiągnięciu ciąży jest źródłem wielu stresów. Jeśli do tego dochodzi świadomość, że często „walka z kilogramami”, która może pomóc w zajściu w ciążę, jest mało skuteczna, pojawia się dodatkowa frustracja. Kobiety z nadmierną masą ciała często stosują diety, które nie przynoszą efektów, a czasami są wręcz niebezpieczne dla zdrowia. Warto więc zasięgnąć porady dietetyka, ponieważ prawidłowa dieta to nie tylko unikanie nadmiaru tłuszczów czy węglowodanów. To także indywidualnie dobrany rozkład posiłków, a do tego prawidłowo dozowany wysiłek fizyczny. Często korekta nawet niewielkich błędów będzie skutkować osiągnięciem zamierzonego celu – schudnięciem. W walce z otyłością ważną rolę może odegrać też psycholog. Do rzadkości należą
sytuacje wymagające farmakoterapii czy operacji bariatrycznych – bezpieczeństwo tych metod nie jest w pełni zbadane.

Z dostępnych badań wynika, że już 5 – 10% redukcji masy ciała pozwala na poprawę płodności. Należy jednak podkreślić, że nie ma żadnych cudownych diet, oczyszczaczy czy innych spalaczy tłuszczu, pozwalających na bezpieczne osiągnięcie celu, jakim jest redukcja masy ciała.

Nadmierne czy zbyt szybkie zrzucanie kilogramów może pogorszyć płodność zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Może bowiem wiązać się m.in. z wystąpieniem niedoborów substancji odżywczych.

Jeśli dotyczy to kobiet z niedowagą wynikającą z zaburzeń odżywiania (na przykład z anoreksji czy bulimii), współpraca dietetyka i psychologa może okazać się niezbędna i doprowadzić nie tylko do normalizacji masy ciała, lecz także ustabilizowania zdrowia psychicznego.

Masa ciała ważna w leczeniu niepłodności

Masa ciała wpływa nie tylko na naturalną płodność i szanse na zajście w ciążę. Ma także ważne znaczenie dla skuteczności terapii niepłodności. Nadmierna masa ciała powoduje gorsze wchłanianie leków z tkanki podskórnej, trudniejsze jest badanie ultrasonograficzne oraz więcej problemów przysparzają punkcja jajników i transfer zarodków. W efekcie w programie in vitro kobiety z otyłością mają mniejszą szansę na urodzenie dziecka. Co ciekawe, nie odnotowano istotnie negatywnego wpływu niedowagi na wyniki leczenia metodami rozrodu wspomaganego.

Warto zwrócić uwagę także na problem zachowania rezerwy jajnikowej, czyli zapasu pęcherzyków jajnikowych i komórek jajowych – jest on przedmiotem rosnącego zainteresowania kobiet, które myślą o przyszłej ciąży. Jakie znaczenie ma w tym kontekście masa ciała? Rezultaty dotychczasowych badań nie pozwalają na wyciągniecie ostatecznych wniosków, wiążących wartości BMI z parametrami rezerwy jajnikowej – zwłaszcza z poziomem hormonu antyMüllerowskiego (AMH).

• ZARÓWNO NIEDOBÓR MASY CIAŁA, JAK I JEJ NADMIAR, NIEKORZYSTNIE WPŁYWA NA PŁODNOŚĆ ORAZ NA EFEKTY LECZENIA NIEPŁODNOŚCI.

• NALEŻY DĄŻYĆ DO NORMALIZACJI MASY CIAŁA KORZYSTAJĄC Z RAD PSYCHOLOGA, DIETETYKA I SPECJALISTY W ZAKRESIE AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ.


• DIETY „CUD”, OCZYSZCZACZE CZY INNE SPALACZE TŁUSZCZU NIE SĄ BEZPIECZNE – ZAMIAST POMÓC, MOGĄ POGORSZYĆ NIE TYLKO SAMĄ PŁODNOŚĆ, LECZ TAKŻE GENERALNY STAN ZDROWIA.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.