fbpx
Przejdź do treści

Wzdęcia a in vitro – czy to musi iść w parze?

wzdęcia a in vitro
fot. 123rf

Wzdęcia spowodowane wzrostem jajników są częstą dolegliwością podczas procesu leczenia in vitro. Z czego wynikają i jak reagować, gdy się pojawią?

In vitro polega na zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik poza żeńskim układem rozrodczym. Potem następuje hodowla zarodków i ich ocena przez embriologów. Te, które rozwijają się prawidłowo, mogą zostać przeniesione do macicy. Do transferu wykorzystuje się maksymalnie dwa zarodki.  

Wzdęcia a in vitro

Prawdą jest, że w czasie leczenia często występują lekkie wzdęcia, zwykle przed punkcją. Umiarkowane lub silne wzdęcia są rzadszym zjawiskiem. Wzdęcia i towarzysząca temu bolesność, zdaniem doświadczających, są trochę silniejsze niż ból owulacyjny lub przedmiesiączkowy.

Co powoduje wzdęcia? Wzdęcia są spowodowane powiększaniem się jajników. Zwykle mamy tylko jeden dominujący pęcherzyk, który już może powodować pewien rodzaj dyskomfortu, ale przy leczeniu IVF rozwija się kilka pęcherzyków. Im jest ich więcej, tym większe wzdęcia mogą wystąpić.

Jak radzić sobie ze wzdęciami w czasie leczenia?

W przypadku lekkich najlepiej kontynuować normalne życie – być aktywną, chodzić lub lekko ćwiczyć, pić dużo wody i stosować urozmaiconą, zdrową dietę, w której będzie dużo produktów bogatych w błonnik, w tym warzywa i owoce.

Stymulacja pod lupą

Należy pamiętać, że decyzja dotycząca idealnego momentu pobrania komórek jajowych będzie zależeć od wielkości pęcherzyków (ocena USG) oraz poziomów estrogenu progesteronu we krwi. Z tego powodu pacjentki są monitorowane co kilka dni, szczególnie pod koniec stymulacji.

Istnieje ryzyko zbytniej stymulacji – tzw. hiperstymulacji – zwane OHSS. Jest ono, przy obecnie stosowanej technologii, bardzo rzadkie. Objawami między innymi są: znaczne wzdęcie brzucha, ból brzucha i przyrost masy ciała o ponad 1 kg dziennie przez ponad 2 dni z rzędu, zmniejszona potrzeba oddawania moczu w porównaniu do ilości wypitych płynów czy nudności. W przypadku podejrzenia OHSS potrzebna jest szybka konsultacja lekarska, ponieważ silna postać jest bardzo niebezpieczna nie tylko dla zdrowia, ale wręcz dla życia kobiety.

„Czy jeśli u pacjentki wystąpiła hiperstymulacja, transfer zarodka powinien być odroczony? Odpowiedź jest krótka – tak, zwłaszcza gdy hiperstymulacja jest nasilona” – pisaliśmy na naszym portalu. Więcej o OHSS przeczytasz tutaj: KLIK.

Wzdęcia a in vitro – kiedy ustąpią?

Wzdęcia spowodowane wzrostem jajników powinny ustąpić po około 5 dniach od punkcji. W przypadku, gdy się tak nie stanie, konieczna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym. 

Źródło: ivfbabble.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.