fbpx
Przejdź do treści

Wyższy próg hemoglobiny – poprawia, czy zaburza wyniki u wcześniaków?

hemoglobina i wcześniaki
fot. 123rf.com

Niemowlęta z bardzo niską masą urodzeniową mają wysokie ryzyko niedokrwistości i nieraz, aby w ogóle przeżyć, wymagają transfuzji krwi. Przeprowadzone badanie sugeruje, że zapewnienie wyższego progu krwinek czerwonych podczas transfuzji (w granicach akceptowanych klinicznie) nie zapewnia jednak żadnej korzyści w zakresie przeżycia, ani też nie zmniejszenia zaburzeń neurologicznych w porównaniu do przypadków, kiedy podawany podczas transfuzji materiał ma niższy próg erytrocytów.

Przeprowadzone badanie jest jak dotąd największym badaniem porównującym progi transfuzji krwi u wcześniaków. Wcześniaki urodzone przed 29. tygodniem ciąży i te o masie ciała poniżej 1000 gramów są narażone na wysokie ryzyko niedokrwistości ze względu na ich wczesny etap rozwoju, zmniejszoną zdolność do wytwarzania czerwonych krwinek i potrzebę pobieranie krwi w ramach intensywnej opieki medycznej.

Próg hemoglobiny a wyniki wcześniaków – najnowsze badania

Wcześniejsze badania sugerują, że niemowlęta z niedokrwistością, które otrzymały transfuzję przy wyższym progu hemoglobiny w aktualnie akceptowanym zakresie, miały mniejsze ryzyko śmierci lub problemów rozwojowych. Pomiar hemoglobiny – białka wytwarzanego w krwinkach czerwonych – wskazuje odsetek czerwonych krwinek. Progi transfuzji hemoglobiny dla wcześniaków różnią się w zależności od wagi czy stopnia dojrzałości.

Z 845 noworodków przypisanych do wyższego progu hemoglobiny zmarło lub przeżyło z zaburzeniami neurorozwojowymi 50,1 proc. Zaś do dzieci przypisanych do grupy, która otrzymywała materiał o niższym progu hemoglobiny – 49,8 proc. z 847 poddanych badaniu noworodków. Obie grupy miały również podobne wskaźniki zgonów (16,2 proc. i 15 proc.), jak i zaburzeń neurorozwojowych (39,6 proc. i 40,3 proc.).

Naukowcy analizowali wyniki dzieci w wieku dwóch lat i doszli do wniosku, że wyższy próg hemoglobiny zwiększa liczbę transfuzji, ale nie zwiększa szans na przeżycie bez zaburzeń neurorozwojowych.

Odkrycia prawdopodobnie zostaną wykorzystane do ukierunkowania praktyki transfuzji w przyszłości u tych niemowląt. Potrzebne są badania na wcześniakach, aby ukierunkować opiekę nad tymi małymi i wrażliwymi dziećmi(…)” słowa Dr Rosemary Higgins cytuje News Medical.

KOMENATARZ EKSPERTA: Zdaniem neonatolożki, lek. Aleksandry Gładyś-Jakubczyk, należy przeprowadzić jeszcze dodatkowe badania i poczekać na dalsze obserwacje. Doskonale wiadomo, że transfuzja uzupełniająca nie jest obojętna dla zdrowia dziecka. Ponadto przy podjęciu decyzji o przetaczaniu krwi należy wziąć pod uwagę wiele innych czynników.

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.