fbpx
Przejdź do treści

Wysoki poziom testosteronu zwiększa ryzyko raka prostaty – sprawdź, co mówią badania!

ryzyko raka prostaty
Ryzyko raka prostaty - jak możemy je zmniejszyć?

Otrzymane w badaniach dane wskazują, że mężczyźni cechujący się najwyższym poziomem testosteronu we krwi, w porównaniu z tymi z najniższym, byli o 18 proc. bardziej podatni na raka prostaty. Jeśli zaś chodzi o podobne porównanie w przypadku hormonu IGF-I, ryzyko to wzrastało do 25 proc.

Jak mówią naukowcy, opisane tu elementy są o tyle groźne, że stymulują wzrost komórek prostaty, co rzecz jasna dzieje się przez całe życie mężczyzny. Jeśli jednak wzrost ten oraz ich podział dzieje się we wzmożonym tempie, istnieje większa szansa, że pojawią się błędy w ich kodzie genetycznym, co koniec końców może prowadzić do rozwoju nowotworu – podaje dailymail.

Dieta – jak zmniejszyć ryzyko raka prostaty?

Co jednak ważne, wyniki przedstawione na konferencji, która odbywała się w National Cancer Research Institute w Glasgow, dają nadzieję na naturalne obniżenie poziomu owych hormonów. Tego typu szansą może być odpowiedni sposób żywienia. Przykładem jest dieta wegańska – mężczyźni odżywiające się w ten właśnie sposób mają niższy poziom IGF-I. Warto także odstawić produkty mleczne, o czym pisaliśmy już w naszym portalu: „Mężczyźni regularnie spożywający nabiał – mleko, sery, masło– mieli większe ryzyko zachorowania na wspomnianą chorobę. Ryzyko to plasowało się na poziomie 7-76 proc.” – zobacz więcej >TUTAJ<

Eksperci podkreślają, że są to bardzo istotne wskazówki, które wykorzystać można przede wszystkim w kontekście profilaktyki. Jak powiedziała prowadząca analizy, dr Ruth Travis:

Byliśmy zainteresowani badaniem poziomów dwóch hormonów krążących we krwi, ponieważ wcześniejsze wyniki sugerowały, że mogą być one powiązane z rakiem prostaty i co więcej, są czynnikami, które potencjalnie można zmienić i tym samym próbować zredukować ryzyko raka prostaty.

Warto przy tym zaznaczyć, że dzięki tego typu odkryciom testosteron oraz IGF-I stają się jasnym dowodem na to, jak bardzo nasze codzienne wybory mogą wpłynąć na zdrowie: „Owo badanie mówi nam, że hormony te mogą być mechanizmem łączącym takie elementy, jak dieta, styl życia i rozmiar ciała właśnie z ryzykiem raka prostaty. Przybliża nas to do zbudowania strategii zapobiegania tej chorobie ” – dodała dr Travis.

Biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce rak stercza jet drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym wśród mężczyzn („pokonuje” go tylko rak płuc), a liczba chorujących z roku na rok wzrasta, warto podążać za tego typu wskazówkami.

Źródła: dailymail / mp.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".