fbpx
Przejdź do treści

Wyciek mleka z piersi kilka tygodni przed narodzinami dziecka – to normalne!

wyciek mleka z piersi
fot. 123rf.com

Wyciek mleka z piersi – w szczególności w pierwszej ciąży – jest dla kobiet „zjawiskiem”, którego zupełnie się nie spodziewają. Czy mokry biustonosz powinien być powodem do niepokoju, czy może nie ma w tym nic nadzwyczajnego?

Wyciek mleka z piersi w ciąży – przygotowanie do karmienia

Wahania hormonalne, które mają miejsce w ciąży, skutkują powiększeniem piersi, zwiększonym przepływem krwi i wzrostem gruczołów produkujących mleko. Wszystko to w ramach przygotowań do karmienia piersią po porodzie. Może się jednak zdarzyć, że pod koniec drugiego lub na początku trzeciego trymestru przyszła mama zauważy żółtawy płyn wyciekający z piersi.

 „To siara, płyn bogaty w składniki odżywcze, który noworodek będzie spożywał w ciągu pierwszych kilku dni po porodzie” – mówi położna Kecia Gaither.

Choć wyciek mleka z piersi w ciąży może wzbudzić niepokój u niejednej kobiety, nie jest niczym niebezpiecznym.

 „Większość kobiet doświadcza tego dopiero później, jeśli w ogóle, ale obserwowanie laktacji w pierwszych 12. tygodniach ciąży nie jest powodem do niepokoju. Nie należy próbować pompować siary w czasie ciąży, ponieważ może to spowodować skurcze, które mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu” – słowa pielęgniarki cytuje Roper.

Płynne złoto

Wyciekającą z piersi siarę ciężarne mogą zamrozić w specjalnych torebeczkach do przechowywania pokarmu. Po rozmrożeniu w temperaturze pokojowej można ją podać dziecku kiedy już przyjdzie na świat. Ponadto siara może okazać się pomocna w leczeniu uszkodzeń brodawek. Jednak kobiety, które nie zaobserwowały u siebie żadnego wycieku, nie powinny panikować. Należy pamiętać, że każdy organizm jest inny, a brak mleka w ciąży nie jest równoznaczny z problemami z laktacją po porodzie.

Pierwszym mlekiem pojawiającym się w piersiach kobiety, które przez pierwsze dwa-trzy dni po porodzie będzie pokarmem maluszka, jest właśnie siara. Dopiero około trzeciej doby po urodzeniu piersi zaczynają produkcję mleka przejściowego (o tym, czym jest mleko przejściowe i jakie ma właściwości pisaliśmy tutaj).

I choć mogłoby się wydawać, że ze względu na niewielką ilość siara to „napój drugiej klasy” – jest zupełnie odwrotnie. Siara to gęsty, bogaty w składniki odżywcze i bardzo cenny pierwszy pokarm noworodka, często nazywany „płynnym złotem”. Choć ilość siary jest niewielka, w zupełności wystarczy, aby na początku odżywić dziecko. W chwili narodzin żołądek maluszka może pomieścić tylko kilka mililitrów płynu. 

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.