fbpx
Przejdź do treści

Wszystko dobre, co się dobrze kończy – wspomagane zapłodnienie dla singielek i lesbijek

Od 1 października 2015 roku singielki i lesbijki nie mogą korzystać z metod rozrodu wspomaganego. – fot.Fotolia

Od 1 października 2015 roku singielki i lesbijki nie mogą korzystać z metod rozrodu wspomaganego, niezależnie od tego, czy chcą się poddać procedurze z powodów medycznych, czy społecznych. Dziś przedstawiamy w telegraficznym skrócie najważniejsze informacje dotyczące domowej inseminacji nasieniem dawcy.

Dla kogo?

Domowa inseminacja jest przeznaczona dla kobiet, które nie posiadają partnera-mężczyzny lub występuje u niego męski czynnik niepłodności, jest on nosicielem mutacji genetycznej czy chorób przenoszonych drogą krwi jak AIDS czy wirusowe zapalenie wątroby.

W trzech ostatnich przypadkach wykorzystuje się specjalistyczne leczenie w klinikach IVF, jednak prawodawstwo niektórych krajów bardzo je ogranicza lub wprost zakazuje, ew. jego koszt wielokrotnie przekracza koszt domowej inseminacji.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.
Autor

Karina Sasin

Naukowczyni, aktywistka na rzecz praw reprodukcyjnych. Redaktor Naukowa "Chcemy Być Rodzicami". Wielokrotna stypendystka m.in. Organizacji Narodów Zjednoczonych, Rządu USA (NIH) i Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci. Organizatorka konferencji International Meeting on MRKH Syndrome. Po godzinach miłośniczka cukiernictwa i dalekich podróży ;-)