Test ciążowy to najpopularniejszy sposób potwierdzenia bądź wykluczenia ciąży. Niestety, wykonany zbyt wcześnie lub w niewłaściwy sposób, może wskazać błędny wynik. Zdecydowanie bardziej wiarygodną alternatywą są laboratoryjne badania krwi. Co warto o nich wiedzieć?
Badania krwi
Testy ciążowe dostępne w aptece, choć cieszą się największą popularnością, nie zawsze są wiarygodne. Innym sposobem pomiaru ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) – hormonu służącego do rozpoznawania ciąży – są badania krwi. To na ich podstawie możemy szybko i skutecznie wskazać, czy dana osoba jest w ciąży.
„Test ciążowy to test, który ocenia obecność hormonu uwalnianego podczas zapłodnienia komórki jajowej” — wyjaśnia Stitt. „To hormon, który krąży w organizmie i jest jednym z najbardziej szczegółowych wskaźników obecności ciąży”. – mówi ginekolog dr Otis Stitt.
Wynik testów wykonanych z moczu, które przeprowadzamy w zaciszy domowym, otrzymujemy po kilku minutach. Na wynik z krwi, który można wykonać tylko w laboratorium, należy czekać kilka lub kilkanaście godzin.
Kiedy najwcześniej można wykryć ciążę?
Główną i najważniejszą różnicą pomiędzy badaniem moczu a badaniem krwi jest dokładność. Test z krwi wykryje ciążę już kilka dni po zapłodnieniu, a ten z moczu, najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki. Stitt mówi, że ciążę można zidentyfikować na podstawie moczu już dwa tygodnie po owulacji, gdzie badanie krwi może to zrobić w ciągu 4 do 6 dni.
Czy wynik z krwi może być fałszywie negatywny?
Tak, można uzyskać fałszywie negatywny wynik badania krwi na ciążę.
„Istnieje stan, w którym badanie krwi może być fałszywie ujemne. Nic nie jest w 100%” – mówi Stitt.
Badanie opublikowane w Annals of Emergency Medicine wykazało, że badanie krwi wyróżnia się dokładnością 99,5%, podczas gdy badanie moczu 97,6%.
Możliwa jest również odwrotna sytuacja – uzyskanie fałszywie pozytywnego wyniku. Mówimy wówczas o ciąży biochemicznej, czyli takiej która kończy się poronieniem na bardzo wczesnym etapie – przed upływem 6. tygodnia. Kobiety, które na wczesnym etapie nie wykonały testu ciążowego, nawet nie wiedzą, że były w ciąży. Często miesiączka pojawia się w oczekiwanym terminie i cykl menstruacyjny nie zostaje zaburzony.
Kiedy warto wykonać badanie z krwi a nie z moczu?
W przypadku kobiet po zapłodnieniu in vitro lub inseminacji zalecane są badania z krwi – ze względu na ich szybkie wyniki i zdolność do potwierdzenia możliwości potencjalnej ciąży.
Źródło: Romper
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!