fbpx
Przejdź do treści

Wszystko, co musisz wiedzieć o badaniach krwi pod kątem ciąży

badania krwi moczu test ciążowy ciąża skuteczność in vitro wynik

Test ciążowy to najpopularniejszy sposób potwierdzenia bądź wykluczenia ciąży. Niestety, wykonany zbyt wcześnie lub w niewłaściwy sposób, może wskazać błędny wynik. Zdecydowanie bardziej wiarygodną alternatywą są laboratoryjne badania krwi. Co warto o nich wiedzieć?

Badania krwi

Testy ciążowe dostępne w aptece, choć cieszą się największą popularnością, nie zawsze są wiarygodne. Innym sposobem pomiaru ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) – hormonu służącego do rozpoznawania ciąży – są badania krwi. To na ich podstawie możemy szybko i skutecznie wskazać, czy dana osoba jest w ciąży.

„Test ciążowy to test, który ocenia obecność hormonu uwalnianego podczas zapłodnienia komórki jajowej” — wyjaśnia Stitt. „To hormon, który krąży w organizmie i jest jednym z najbardziej szczegółowych wskaźników obecności ciąży”. – mówi ginekolog dr Otis Stitt.

Wynik testów wykonanych z moczu, które przeprowadzamy w zaciszy domowym, otrzymujemy po kilku minutach. Na wynik z krwi, który można wykonać tylko w laboratorium, należy czekać kilka lub kilkanaście godzin.

Kiedy najwcześniej można wykryć ciążę?

Główną i najważniejszą różnicą pomiędzy badaniem moczu a badaniem krwi jest dokładność. Test z krwi wykryje ciążę już kilka dni po zapłodnieniu, a ten z moczu, najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki. Stitt mówi, że ciążę można zidentyfikować na podstawie moczu już dwa tygodnie po owulacji, gdzie badanie krwi może to zrobić w ciągu 4 do 6 dni. 

Czy wynik z krwi może być fałszywie negatywny?

Tak, można uzyskać fałszywie negatywny wynik badania krwi na ciążę.

„Istnieje stan, w którym badanie krwi może być fałszywie ujemne. Nic nie jest w 100%” – mówi Stitt.

Badanie opublikowane w Annals of Emergency Medicine wykazało, że badanie krwi wyróżnia się dokładnością 99,5%, podczas gdy badanie moczu 97,6%.

Możliwa jest również odwrotna sytuacja – uzyskanie fałszywie pozytywnego wyniku. Mówimy wówczas o ciąży biochemicznej, czyli takiej która kończy się poronieniem na bardzo wczesnym etapie – przed upływem 6. tygodnia. Kobiety, które na wczesnym etapie nie wykonały testu ciążowego, nawet nie wiedzą, że były w ciąży. Często miesiączka pojawia się w oczekiwanym terminie i cykl menstruacyjny nie zostaje zaburzony.

Kiedy warto wykonać badanie z krwi a nie z moczu?

W przypadku kobiet po zapłodnieniu in vitro lub inseminacji zalecane są badania z krwi – ze względu na ich szybkie wyniki i zdolność do potwierdzenia możliwości potencjalnej ciąży.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.