fbpx
Przejdź do treści

Wrocław ma nowego obywatela – urodził się pierwszy chłopiec z programu dofinansowania in vitro!

Dofinansowanie in vitro we Wrocławiu
Dofinansowanie in vitro we Wrocławiu - jest pierwszy Sukces!

Wrocław – jako jedno ze względnie niewielu miast – może pochwalić się programem leczenia niepłodności, który ruszył w kwietniu 2019 r. Pierwszy Efekt – zdrowy chłopiec – jest już na świecie, a kolejne będą niebawem. Dzięki programowi 46 kobiet jest w ciąży, w tym 6 spodziewa się bliźniąt!

Nie będą to zapewne jedyne szczęśliwe informacje, bowiem „Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Wrocławia” – jak brzmi pełna jego nazwa – został przedłużony na kolejne lata. Oznacza to zarówno zwiększoną ilość pieniędzy, jakie przeznaczono na ten cel, jak i większą liczbę par, mogących skorzystać z owego dofinansowania.

O przedłużeniu programu zdecydowano w listopadzie ubiegłego roku, zakładając docelowo pomoc 420 parom rocznie (zamieszkałym na terenie Wrocławia) i każdego roku zabezpieczając na ten cel 2,1 mln złotych.

Dofinansowanie in vitro we Wrocławiu – najważniejsze założenia

– dofinansowanie do jednego cyklu zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro – lub adopcji zarodka w maksymalnej kwocie 5 tys. zł.

– para (może być to zarówno związek małżeński, jak i partnerski) musi mieć stwierdzoną przyczynę niepłodności lub nieudanego leczenia w okresie 12 miesięcy wstecz

– kobieta nie może mieć ukończonego 40. roku życia (chociaż są wyjątki do maksymalnie 42 lat)

– partnerzy muszą mieszkać we Wrocławiu

– spełnione muszą być wszelkie wymagania formalne oraz kwalifikacja medyczna

Leczenie niepłodności – pomoc potrzebna od zaraz

Biorąc pod uwagę koszty leczenia niepłodności, a sytuację przeciętnego obywatela (w Polsce płaca minimalna w 2020 roku wynosi 2600 zł brutto, a niepłodność jest problemem uniwersalnym – dotyczy także tych zarabiających najmniej), niewątpliwie tego typu programy mogą być niezwykłym ułatwieniem. Widać to chociażby po ogromnym zainteresowaniu, jakie zwykle wywołują:

– Miesięcznie otrzymujemy nawet 100-200 zapytań – mówi Anna Trawińska, kierownik Kliniki INVICTA we Wrocławiu. – W ubiegłym roku ponad 150 par zdecydowało się na udział w Programie, a znaczna grupa pacjentów jest obecnie na etapie gromadzenia dokumentacji, przeprowadzania badań – dodaje.  

Potrzebę wsparcia podkreślają też sami pacjenci, w tym pani Natalia, która już po pierwszej próbie in vitro spodziewa się bliźniąt: – Staraliśmy się z mężem o dziecko prawie 4 lata. Badaliśmy się i leczyliśmy w kilku miejscach. Wydatki były tak duże, że gdy w końcu zapadła decyzja o in vitro, koszty zabiegu nas przerosły – opowiada przyszła mama. – Wiadomość o tym, że w klinice, którą wybraliśmy, będą dopłaty do zabiegu, otworzyła nam drogę do szczęścia – dodaje. Oby zatem tego typu happy end’ów było coraz więcej!

Źródła: wroclaw.wyborcza.pl/ INVICTA/ wroclaw.pl/ tvn24bis.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".