fbpx
Przejdź do treści

Wpływ niskiej wagi urodzeniowej na płodność chłopców

Niska waga urodzeniowa a płodność
Chłopcy o niskiej wadze urodzeniowej często cierpią na spodziectwo, czyli wrodzoną wadę cewki moczowej.

Przeprowadzone badania sugerują, że chłopcy z niską masą urodzeniową w przyszłości mogą mieć problem z posiadaniem potomstwa. Na co wskazują eksperci?

Niska waga urodzeniowa a płodność – badania

Naukowcy odkryli, że aż 55% chłopców spośród tych, których waga urodzeniowa nie przekroczyła 2,9 kg, będzie w przyszłości narażona na problemy związane z płodnością. Duńscy naukowcy uważają, że za wszystko odpowiedzialny jest ograniczony wzrost macicy, który w konsekwencji powoduje wady prącia i jąder.

Chłopcy o niskiej wadze urodzeniowej cierpią na spodziectwo, czyli wrodzoną wadę cewki moczowej. Ujście cewki znajduje się między żołędzią a kroczem, a nie na żołędzi, co utrudnia osadzanie się nasienia podczas seksu. Co więcej, odkryto, że wnętrostwo, czyli nieprawidłowe umiejscowienie jednego lub dwóch jąder, które radykalnie obniża liczbę plemników, jest bardziej powszechnie u niemowląt urodzonych z niedowagą.

Co ciekawe, kiedy naukowcy wykluczyli z badania mężczyzn urodzonych ze spodziectwem lub wnętrostwem, zależność między niską wagą urodzeniową a niepłodnością osłabła.

Brak związku pomiędzy wagą urodzeniową a płodnością u dziewczynek

Thorsred, jedna z badaczek z Aarhus University powiedziała:

Nieoptymalne środowisko dla płodu, z jakiegokolwiek powodu może być samo w sobie szkodliwe dla rozwoju narządów rozrodczych i produkcji nasienia. Można również spekulować, że zdrowie i styl życia kobiety będącej w ciąży ma wpływ zarówno na wzrost płodu, jak i rozwój funkcji rozrodczych. Już wiemy, że papierosy mają negatywny wpływ na płód. Być może wnętrostwo, spodziectwo i bezpłodność mają wspólne korzenie w życiu płodowym.

Należy podkreślić, że w przeprowadzonych badaniach nie znaleziono związku pomiędzy małą wagą urodzeniową a płodnością u dziewczynek.

Dane dotyczące masy urodzeniowej badanych naukowcy uzyskali z aktów urodzenia. Zaś informacje na temat diagnoz niepłodności i leczenia niepłodności z duńskiego Krajowego Rejestru Pacjentów i duńskiego Rejestru Zapłodnienia In Vitro. Matki wszystkich uczestników poproszono o wypełnienie kwestionariusza, w którym zapytano o czynniki mogące wpłynąć na otrzymane wyniki np. wiek, alkohol, papierosy, BMI. W końcowym etapie obserwacji w 2017 roku średni wiek uczestników wynosił 32 lata.

źródło: dailymail.co.uk

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.