fbpx
Przejdź do treści

Wpływ Coca-Coli na płodność

wpływ Coca-Coli na płodność

Duńscy uczeni z Uniwersytetu w Kopenhadze donieśli, że napoje typu cola znacznie pogarszają jakość nasienia. Częste ich spożywanie może prowadzić do niepłodności.

W badaniu wzięło udział 2500 młodych ludzi. Okazało się, że u amatorów popularnego brązowego napoju, którzy wypijali go ponad jeden litr dziennie, jakość nasienia jest nawet o 30 proc. niższa.

Średnio w jednym mililitrze nasienia takich mężczyzn znajdowało się około 35 milionów plemników. A u tych, którzy coli nie pili, liczba komórek rozrodczych wynosiła nie mniej niż 50 milionów na mililitr.

Mimo że u amatorów Coca-Coli liczba plemników mieści się w granicach normy (według Światowej Organizacji Zdrowia wynosi ona co najmniej 20 milionów plemników na mililitr), ryzyko wystąpienia u nich problemów z płodnością jest znacznie większe.

Coca-Cola a płodność

Specjaliści uważają, że mało prawdopodobne jest to, że efekt ten wynika z działania kofeiny zawartej w napoju. Dowiedziono już przecież wcześniej, że kawa nie ma wpływu na obniżenie płodności, a przecież ma bardzo duże ilości ten substancji.

Według naukowców zmniejszona liczba plemników może być spowodowana działaniem innych składników napoju. Zresztą kobietom planującym ciążę również odradza się nadmierne picie coli: eksperymenty pokazały, że zwiększa to ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej.

Produkty, które szkodzą płodności

O szkodliwości słodzonych napojów gazowanych wiadomo nie od dziś, a teraz okazuje się, że mają one również wpływ na płodność. Nie wolno jednak zapominać o tym– jak pokazały wcześniejsze badania –  że szkodliwy wpływ na układ rozrodczy może mieć nie tyle samo regularne picie napoju, ile wiele czynników z nim powiązanych.

Jest bardziej prawdopodobne, że wielbiciele coli częściej jedzą fast foody, prowadzą mniej zdrowy tryb życia. A to przekłada się na jakość nasienia i tym samym możliwości poczęcia dziecka.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.