fbpx
Przejdź do treści

Wpływ BMI w pierwszych latach życia na… – masa ciała dziecka oddziałuje na tak wiele! Sprawdź, co pokazują badania

bmi dziecko płuca waga
fot. 123rf.com

Badania dowodzą, że wskaźnik masy ciała (BMI) w pierwszych latach życia może mieć wpływ na czynność płuc w późniejszym dzieciństwie. Naukowcy w Institute for Global Health w Barcelonie przeprowadzili badanie, którego wyniki w ostatnim czasie zostały opublikowane w czasopiśmie medycznym poświęconym respirologii – „European Respiratory Journal”.

Czym jest BMI?

BMI, czyli Body Mass Indeks, to współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach. Wskaźnik ten używany jest do klasyfikowania nadwagi i otyłości lub też niedowagi.

Wczesne dzieciństwo jest kluczowym okresem dla rozwoju funkcji płuc. Wcześniejsze badania wykazały związek między masą ciała w pierwszych latach życia, a stanem płuc w okresie niemowlęcym i dzieciństwie.

„Badania te miały pewne ograniczenia w definiowaniu przyrostu masy ciała. Większość z nich brała pod uwagę jedynie różnicę wagi między dwoma punktami w czasie i nie brała pod uwagę ogólnej trajektorii. Dlatego zdecydowaliśmy się przeprowadzić nowe badanie”mówi autorka badań Gabriela P. Peralta.

Na czym polegało najnowsze badanie?

W  najnowszym badaniu wykorzystano dane dotyczące ponad 1200 dzieci mieszkających w trzech obszarach Hiszpanii – Sabadell, Walencja i Gipuzkoa.

Najpierw określiliśmy trajektorię BMI dzieci od urodzenia do wieku czterech lat i sklasyfikowaliśmy je w pięciu kategoriach. Trajektorie różniły się pod względem masy ciała przy urodzeniu (mogły być niższe, średnie lub wyższe) oraz szybkości przyrostu BMI (mógł być wolniejszy lub szybszy).

Gabriela P. Peralta, badaczka, której słowa cytuje News Medical

Następnym krokiem było przeanalizowanie związku pomiędzy trajektorią BMI a czynnością płuc, którą mierzono spirometrią w wieku siedmiu lat. Dokonano pomiaru wymuszonej pojemności życiowej (FVC), natężonej objętości wydechowej w ciągu 1 sekundy (FEV1), a następnie określono stosunek FEV1 / FVC.

Co wykazało badanie?

Dzieci z przyspieszonym wzrostem BMI przed czwartym rokiem życia, niezależnie od masy ciała w chwili urodzenia, miały wyższą czynność płuc w wieku siedmiu lat, ale także ograniczenie przepływu powietrza, co wskazuje na trudności w wydalaniu powietrza z płuc. Z kolei dzieci o niższej masie ciała po urodzeniu i wolniejszym wzroście BMI we wczesnym dzieciństwie, wyróżniały się gorszą czynność płuc w wieku siedmiu lat.

 „Badanie to pokazuje, że trajektorie BMI we wczesnym dzieciństwie są użytecznym narzędziem do identyfikacji wzorców wzrostu związanych ze złym stanem układu oddechowego” – dodaje współautorka badań Maribel Casas.

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.