fbpx
Przejdź do treści

Wpływ bakterii z jamy ustnej matki na dziecko

bakterie z jamy ustnej

Dotychczas sądzono, że jelito płodu jest sterylne, zaś pierwsze bakterie pojawiają się podczas porodu, a następnie z pokarmu i otoczenia. Ostatnie odkrycia przeczą jednak poglądowi, że dziecko jest tak odizolowane, jak się dotąd wydawało.

Bakterie z łożyska

Badacze z Teksańskiego Szpitala Dziecięcego w Houston zwrócili uwagę na obecność bakterii w smółce – pierwszej kupce, którą dziecko robi już kilka godzin po urodzeniu. Bakterie te pochodzą z otoczenia, w jakim dziecko przebywa przez 9 miesięcy. Naukowcy pobrali więc próbki z wnętrza łożyska 320 kobiet, tak aby nie były zanieczyszczone bakteriami występującymi w drogach rodnych kobiet.

Odkrycie było przełomowe – występowały tam m.in. bakterie odpowiedzialne za metabolizm witamin i substancji odżywczych, które występują zwykle w jamie ustnej kobiet, a nie w jelicie czy pochwie. Badacze sugerują, że bakterie będące obecne w jamie ustnej kobiet, mogą przechodzić do ich krwiobiegu, a razem z krwią przechodzić do łożyska, a następnie do naczyń krwionośnych dziecka. Prawdopodobnie mogą również przechodzić do płynu owodniowego, który dziecko może połknąć i stamtąd trafić do jelit płodu.

Bakterie z przyzębia

Kjersti Aagaard z Teksańskiego Szpitala Dziecięcego w Houston twierdzi, że zaburzenia flory bakteryjnej matki mogą prowadzić do przedwczesnego porodu. Badania wykazały, że kobiety rodzące przed terminem miały inny skład mikroflory niż kobiety rodzące o czasie. Potwierdza to związek chorób przyzębia z przedwczesnym porodem, co może być spowodowane zasiedlaniem łożyska przez bakterie z dziąseł.

Badania sugerują, że dieta matki wpływa na florę bakteryjną w jelicie dziecka. Potwierdzają również, że dieta matki oraz dbałość o higienę jamy ustnej matki jest bardzo ważna dla rozwijającego się dziecka.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Wielgus

farmaceutka