fbpx
Przejdź do treści

Wodniak jądra – co powinniśmy o nim wiedzieć

wodniak jądra
fot. 123rf.com

Wodniak jądra to schorzenie, które dotyka chłopców, jak i dorosłych mężczyzn. Choć zazwyczaj nie powoduje bólu, w skrajnych przypadkach może utrudniać normalne funkcjonowanie. Czym jest wodniak jądra, i jakie są jego przyczyny?

Czym jest wodniak jądra?

Wodniak jądra charakteryzuje się powiększeniem moszny, na skutek nagromadzenia w obrębie osłonki jądra surowiczej treści. To rodzaj torbieli, która cechuje się zebraniem płynu pomiędzy osłonkami jądra lub w złączonym z jamą otrzewnej wyrostku pochwowym.

Wodniak jądra – przyczyny

U dorosłego mężczyzny wodniak może być wadą wrodzoną, która nie została wyleczona w okresie dzieciństwa lub wadą nabytą. Może rozwinąć się w każdym wieku i nie zawsze związany jest z niezarośnięciem kanału łączącego jamę otrzewnej z przestrzenią między osłonkami jądra. Wodniak może być następstwem urazów lub stanów zapalnych jądra lub najądrza. Niestety, czasami towarzyszy nowotworowi jądra.

Jakie mogą wystąpić objawy?

W większości przypadków wodniak jądra cechuje się jednostronnym powiększeniem moszny – najczęściej po prawej stronie. Obrzęk jest niebolesny, natomiast powiększa się w godzinach wieczornych, w wyniku zwiększenia ilości płynu będącego jego przyczyną. Na powierzchni powiększonego jądra może być wyczuwalny miękki, przemieszczający się guzek. Choć nie przysparza trudności związanych z oddawaniem moczu, u dorosłych mężczyzn może wystąpić uczucie ciężkości. Należy dodać, że nieleczony może powodować niepłodność.

Wodniak nie powoduje bólu, a gdy takowy się pojawi, należy skonsultować się z lekarzem. Być może to oznaka skrętu jądra, które nieleczone może doprowadzić do zablokowania dopływu krwi do jądra i bezpłodności.

Wodniak jądra – diagnostyka

Każdy mężczyzna, który zaobserwował u siebie powiększoną mosznę, powinien udać się do lekarza (najlepiej androloga), który przeprowadzi badanie palpacyjne, będące podstawą diagnostyki wodniaka jądra. Specjalista najprawdopodobniej zastosuje diafanoskopię, czyli prześwietlenie jądra światłem.  Jeśli światło prześwieca mosznę – w środku znajduje się płyn, a jeżeli światło nie przenika przez worek mosznowy – mamy do czynienia z litą masą. Lekarz może wykonać badanie USG. Diagnostyka wodniaka jądra jest stosunkowo prosta i daje możliwość szybkiej eliminacji tego schorzenia.  

Sposoby leczenia

Wodniaka jądra leczy się wyłącznie chirurgicznie. Jednak jest to nieskomplikowany zabieg, po którym powikłania występują nadzwyczaj rzadko. Stosowane są dwie metody operacji – Winkelmanna lub Bergmanna. W pierwszej, oprócz usunięcia płynu surowiczego, osłonki jądra są wywijane, w drugiej natomiast usuwane. Metoda Bergmanna stosowana jest w przypadku większych wodniaków, gdzie ryzyko nawrotu choroby jest wyższe.

Źródło: healthline

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.